UltKit

Klokken i Bengaluru

Bengaluru, som stadig ofte kaldes Bangalore, bruger indisk standardtid (IST), UTC+5:30, hele året uden sommertid. Uret viser den nøjagtige lokale tid, dagens solopgang og solnedgang samt omregning til de byer, som byens tech-teams arbejder sammen med.

Lokal tid i Bengaluru
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Kolkata
Land:
India
Koordinater:
12.97° N, 77.59° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+5:30 hele året

Samarbejde på tværs af tidszoner fra Indiens tech-hovedstad

Bengalurus IT- og softwarebranche er vokset op omkring tidsforskellen til USA. Californien ligger tolv en halv time efter under sommertid i Stillehavstiden og tretten en halv time efter om vinteren, så arbejde, der afleveres ved dagens afslutning i USA, kan tages op ved starten af den indiske arbejdsdag. Modellen kaldes ofte follow the sun. Når teams skal tale sammen live, ligger mødet som regel kl. 20.00–22.00 i Bengaluru, hvilket om sommeren er kl. 7.30–9.30 i San Francisco.

Østkysten er lettere: New York ligger ni en halv time efter om sommeren og ti en halv time efter om vinteren, så kl. 18.30 i Bengaluru er kl. 9.00 eller 8.00 dér. London, som ligger fire en halv eller fem en halv time efter, overlapper med næsten hele den indiske eftermiddag. IST til PST-tabellen viser alle dagens timer.

En by på et højland nær troperne

Ved 13° nord og omkring 900 meters højde har Bengaluru et mildt klima og forholdsvis jævne dage. I juni står solen op omkring kl. 5.55 og går ned omkring kl. 18.50, cirka 12 timer og 55 minutters dagslys. I december er solopgang omkring kl. 6.35 og solnedgang omkring kl. 17.55, cirka 11 timer og 20 minutter. Solen står højest omkring kl. 12.20, fordi byen ligger cirka 5 grader vest for IST-meridianen.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Mumbai India850 kmsamme tid
Karachi Pakistan1.730 km−0.5 h
Delhi India1.740 kmsamme tid
Dhaka Bangladesh1.810 km+0.5 h
Bangkok Thailand2.480 km+1.5 h
Dubai United Arab Emirates2.710 km−1.5 h

Bengaluru klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Bengaluru på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York18.3021.302.30+16.30+1
London13.3016.3021.301.30+1
Paris12.3015.3020.300.30+1
Dubai10.3013.3018.3022.30
Mumbai9.0012.0017.0021.00
Singapore6.309.3014.3018.30
Tokyo5.308.3013.3017.30
Sydney3.306.3011.3015.30

Én tidszone for hele Indien

IST har været landets eneste civile tid, siden Bombay opgav sin lokale tid i 1955, og Bengaluru har ikke sin egen lokale tid. Fordi Indien ikke skifter mellem sommer- og vintertid, skyldes alle ændringer i forskellen til USA eller Europa deres datoer for sommertid, som skifter to gange om året i marts og oktober eller november.

Solopgang og solnedgang i Bengaluru

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.10
Solnedgang
17.58
Dagslængde
11 t 48 min
Solhøjde (middag)
12.04
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.1017.5811 t 48 min
tirs. 20. okt.6.1017.5811 t 48 min
ons. 21. okt.6.1017.5711 t 47 min−1′
tors. 22. okt.6.1017.5711 t 46 min−1′
fre. 23. okt.6.1117.5611 t 46 min
lør. 24. okt.6.1117.5611 t 45 min−1′
søn. 25. okt.6.1117.5511 t 44 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Bengaluru

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Bengaluru og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Er tiden i Bangalore den samme som i Bengaluru?
Ja. Byen blev officielt omdøbt til Bengaluru i 2014. Begge navne dækker over det samme sted i indisk standardtid.
Hvad er klokken i Bengaluru, når der er standup kl. 10 i San Francisco?
Kl. 22.30 i Bengaluru under sommertid i Stillehavstiden og kl. 23.30 under normaltid i Stillehavstiden.
Hvor mange timer er Bengaluru foran Californien?
Tolv en halv time fra midten af marts til begyndelsen af november og tretten en halv time resten af året.
Hvornår overlapper arbejdsdagen i Bengaluru med London?
Fra cirka kl. 13.30 til 18.00 i Bengaluru, hvilket om sommeren er kl. 9.00–13.30 i London og en time tidligere i London om vinteren.