UltKit

Klokken i Bangkok

Bangkok bruger Indokina-tid, UTC+7, hele året. Thailand har aldrig haft sommertid, så Bangkok ligger syv timer foran UTC i alle årstider.

Lokal tid i Bangkok
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Bangkok
Land:
Thailand
Koordinater:
13.76° N, 100.50° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+7 hele året

Thailand på UTC+7

Thailand indførte UTC+7 den 1. april 1920 og afløste dermed Bangkok-middeltid, som lå cirka 6 timer og 42 minutter foran Greenwich. Den samme tidsforskel bruges i Vietnam, Cambodja og Laos, hvilket er oprindelsen til navnet Indokina-tid, og i det vestlige Indonesien, herunder Jakarta.

Talt thai bruger ofte et traditionelt seks-timers ur. Døgnet er delt i kvarte, og hver del har sine egne ord: kl. 7:00 er jet mong chao, kl. 13:00 er bai mong, kl. 19:00 er nueng thum, og kl. 1:00 er ti nueng. Køreplaner og kontorer bruger 24-timers uret, men i en taxa eller på et marked hører du de traditionelle former.

Solopgang, solnedgang og årstider

Ved 13,8° nord varierer dagenes længde i Bangkok med mindre end to timer. I juni står solen op omkring kl. 5:51 og går ned ved kl. 18:48, cirka 12 timer og 56 minutters dagslys; i december står den op omkring kl. 6:37 og går ned omkring kl. 17:55, cirka 11 timer og 19 minutter. Fordi byen ligger ved 100,5° øst, vest for den 105. længdegrad, falder solhøjden på sit højeste omkring kl. 12:16 til 12:19. De årstider, folk lægger mærke til, er varm, regnfuld og kølig snarere end lange og korte dage.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Ho Chi Minh City Vietnam740 kmsamme tid
Kuala Lumpur Malaysia1.190 km+1 h
Singapore Singapore1.430 km+1 h
Dhaka Bangladesh1.540 km−1 h
Hong Kong Hong Kong1.730 km+1 h
Manila Philippines2.210 km+1 h

Bangkok klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Bangkok på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York20.0023.004.00+18.00+1
London15.0018.0023.003.00+1
Paris14.0017.0022.002.00+1
Dubai12.0015.0020.000.00+1
Mumbai10.3013.3018.3022.30
Singapore8.0011.0016.0020.00
Tokyo7.0010.0015.0019.00
Sydney5.008.0013.0017.00

Markeder, kontorer og opkald

Kontorer har normalt arbejdstid fra 8:30 eller 9:00 til 17:30, mandag til fredag. Den thailandske børs (Stock Exchange of Thailand) handler i to sessioner, 10:00 til 12:30 og 14:30 til 16:30. Bangkok er tolv timer foran New York i den amerikanske vintertid og elleve timer foran om sommeren, så kl. 20:00 i Bangkok er kl. 8:00 eller 9:00 i New York. London er syv timer bagud om vinteren og seks under British Summer Time. Ho Chi Minh-byen har præcis samme tid som Bangkok, og tidszonekonverteren klarer alle andre byer.

Solopgang og solnedgang i Bangkok

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.09
Solnedgang
17.56
Dagslængde
11 t 47 min
Solhøjde (middag)
12.02
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.0917.5611 t 47 min
tirs. 20. okt.6.0917.5511 t 46 min−1′
ons. 21. okt.6.0917.5511 t 46 min
tors. 22. okt.6.0917.5411 t 45 min−1′
fre. 23. okt.6.1017.5411 t 44 min−1′
lør. 24. okt.6.1017.5311 t 44 min
søn. 25. okt.6.1017.5311 t 43 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Bangkok

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Bangkok og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Tidszonekonvertere for Bangkok

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Thailand sommertid?
Nej. Thailand bruger UTC+7 hele året, så Bangkoks ur springer aldrig.
Hvad er det thailandske seks-timers ur?
Et talt system, der deler døgnet i fire perioder på seks timer med egne ord, for eksempel mong for timer om dagen og thum for timer om aftenen. Skrevne tidspunkter bruger 24-timers uret.
Har Bangkok samme tid som Hanoi og Jakarta?
Ja. Thailand, Vietnam, Cambodja, Laos og det vestlige Indonesien bruger alle UTC+7.
Hvornår har den thailandske børs åbent?
SET handler fra 10:00 til 12:30 og fra 14:30 til 16:30 Bangkok-tid, mandag til fredag.