UltKit

Tid i Sydney

Sydney bruger Australian Eastern Standard Time, UTC+10, og skifter til Australian Eastern Daylight Time, UTC+11, fra første søndag i oktober til første søndag i april. Uret viser dagens lokale tid med solopgang, solnedgang og omregningstabeller.

Lokal tid i Sydney
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Australia/Sydney
Land:
Australia
Koordinater:
33.87° S, 151.21° E
Tidsskift i 2026:
tilbage den 5. april 2026 · frem den 4. oktober 2026 (UTC+10 / UTC+11)

Sommertid i New South Wales

Australiens kolonier indførte standardtidszoner i 1895, men New South Wales har først brugt sommertid uafbrudt siden 1971. Urene stilles frem kl. 2:00 den første søndag i oktober og tilbage kl. 3:00 den første søndag i april; i 2026 er datoerne 5. april og 4. oktober. Til De Olympiske Lege i Sydney i 2000 startede delstaten sommertiden tidligt, i slutningen af august.

Ikke alle østlige delstater er enige. Queensland, lige nord for, bruger AEST hele året, så Brisbane ligger en time efter Sydney fra oktober til april. Victoria, Tasmanien og Australian Capital Territory skifter sammen med New South Wales.

Opkald med New York og London

Fordi årstiderne er omvendte, ændrer tidsforskellen mellem Sydney og den nordlige halvkugle sig to gange om året for hver side. Til New York ligger den mellem 14 timer (juni, juli) og 16 timer (januar), med 15 timer i overgangsugerne. Et brugbart tidspunkt er kl. 7:00 eller 8:00 i Sydney, hvilket er eftermiddagen før i New York. AEST til EST-tabellen viser hver time for den aktuelle dato.

London ligger 9 timer efter under den britiske sommer, 11 timer efter om vinteren og 10 timer indimellem. Den sædvanlige overlapning er tidlig aften i Sydney, omkring kl. 18:00 til 20:00, mod morgen i London. Australian Securities Exchange handler fra kl. 10:00 til 16:00 lokal tid.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Melbourne Australia710 kmsamme tid
Brisbane Australia730 km−1 h
Auckland New Zealand2.160 km+2 h
Perth Australia3.290 km−3 h
Jakarta Indonesia5.500 km−4 h
Manila Philippines6.270 km−3 h

Sydney klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Sydney på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York0.00+13.00+18.00+112.00+1
London19.0022.003.00+17.00+1
Paris18.0021.002.00+16.00+1
Dubai16.0019.000.00+14.00+1
Mumbai14.3017.3022.302.30+1
Singapore12.0015.0020.000.00+1
Tokyo11.0014.0019.0023.00

Lange sommeraftener, korte vinterdage

Ved 33,9° syd falder Sydneys længste dage i december. Omkring sommersolhverv står solen op ved 5:40 og går ned efter 20:00, cirka 14 timer og 25 minutters dagslys. I juni står solen op omkring kl. 7:00 og går ned omkring 16:55, en dag på lidt under 10 timer.

Solopgang og solnedgang i Sydney

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.09
Solnedgang
19.11
Dagslængde
13 t 2 min
Solhøjde (middag)
12.40
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.0919.1113 t 2 min
tirs. 20. okt.6.0819.1213 t 4 min+2′
ons. 21. okt.6.0719.1313 t 6 min+2′
tors. 22. okt.6.0519.1413 t 8 min+2′
fre. 23. okt.6.0419.1413 t 10 min+2′
lør. 24. okt.6.0319.1513 t 12 min+2′
søn. 25. okt.6.0219.1613 t 14 min+2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Sydney

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Sydney og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Er Sydney 14, 15 eller 16 timer foran New York?
Alle tre, afhængigt af datoen. Det er 14 timer i den nordlige sommer, 16 timer i januar og 15 timer i ugerne i marts, april, oktober og november, hvor kun den ene side har sommertid.
Hvorfor er Brisbane en time bagud i forhold til Sydney om sommeren?
Queensland bruger ikke sommertid, så fra oktober til april forbliver Brisbane på AEST (UTC+10), mens Sydney skifter til AEDT (UTC+11).
Hvornår stilles uret tilbage i Sydney i 2027?
Søndag den 4. april 2027 kl. 3:00 AEDT, hvor urene stilles tilbage til kl. 2:00 AEST.
Følger Canberra Sydney-tid?
Ja. Australian Capital Territory bruger samme tidszone og samme datoer for sommertid som New South Wales.
Hvad er klokken i London, når den er 9 om morgenen i Sydney?
Midnat i London under den britiske sommer, kl. 22:00 aftenen før om vinteren i Storbritannien og kl. 23:00 i overgangsugerne.