UltKit

Tid i Delhi

Delhi følger India Standard Time, UTC+5:30, den ene tidszone, der bruges i hele landet, uden sommertid. Uret viser den nøjagtige lokale tid, dagens solopgang og solnedgang samt en omregningstabel.

Lokal tid i Delhi
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Kolkata
Land:
India
Koordinater:
28.61° N, 77.21° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+5:30 hele året

Ét ur for et land, der er 30 grader bredt

Indien strækker sig fra omkring 68° til 97° østlig længde, næsten to timers soltid, men har kun ét klokkeslæt. IST er defineret ud fra 82,5° østlig længde, som går nær Mirzapur i Uttar Pradesh, og tiden vedligeholdes i New Delhi af CSIR–National Physical Laboratory med atomure. Selve Delhi ligger på 77,2° østlig længde, så solen står højest omkring kl. 12:05 til 12:35.

Den ene tidszone koster det nordøstlige Indien dyrt: I Assam og Arunachal Pradesh kan solen om sommeren stå op før kl. 4:30 og om vinteren gå ned før kl. 17:00. Teplantagerne i Assam har længe haft en uformel plantagetid, kaldet chai bagan-tid, der ligger omkring en time foran IST, så man kan udnytte det tidlige lys. Forslag om en ekstra national tidszone er blevet undersøgt, blandt andet af National Physical Laboratory i 2018, men ingen er blevet vedtaget.

Solopgang og solnedgang i hovedstaden

Med 28,6° nordlig bredde har Delhi større årstidsudsving end Mumbai. Omkring juni-solhverv står solen op ved kl. 5:25 og går ned omkring kl. 19:20, næsten 14 timers dagslys. I december er solopgangen omkring kl. 7:10 og solnedgangen omkring kl. 17:30, cirka 10 timer og 20 minutter. Vintertåge i december og januar skjuler ofte solen en stor del af formiddagen.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Karachi Pakistan1.100 km−0.5 h
Mumbai India1.150 kmsamme tid
Dhaka Bangladesh1.420 km+0.5 h
Bengaluru India1.740 kmsamme tid
Dubai United Arab Emirates2.200 km−1.5 h
Doha Qatar2.570 km−2.5 h

Delhi klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Delhi på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York18.3021.302.30+16.30+1
London13.3016.3021.301.30+1
Paris12.3015.3020.300.30+1
Dubai10.3013.3018.3022.30
Mumbai9.0012.0017.0021.00
Singapore6.309.3014.3018.30
Tokyo5.308.3013.3017.30
Sydney3.306.3011.3015.30

Offentlige kontortider og opkald til udlandet

Centrale statslige kontorer i Delhi har generelt åbent fra kl. 9:00 til 17:30 på hverdage. London ligger fire en halv time efter under britisk sommertid og fem en halv om vinteren, så et møde kl. 14:30 i Delhi er kl. 10:00 eller 9:00 i London. New York ligger ni en halv eller ti en halv time efter, så det er Delhi-aftenen, der giver overlap. Siden IST til GMT viser hver time side om side.

Solopgang og solnedgang i Delhi

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.24
Solnedgang
17.47
Dagslængde
11 t 23 min
Solhøjde (middag)
12.06
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.2417.4711 t 23 min
tirs. 20. okt.6.2417.4611 t 22 min−1′
ons. 21. okt.6.2517.4511 t 20 min−2′
tors. 22. okt.6.2617.4411 t 19 min−1′
fre. 23. okt.6.2617.4311 t 17 min−2′
lør. 24. okt.6.2717.4211 t 15 min−2′
søn. 25. okt.6.2817.4211 t 14 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Delhi

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Delhi og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken meridian fastlægger indisk standardtid?
82,5° østlig længde, som går nær Mirzapur i Uttar Pradesh. IST ligger fem en halv time foran Greenwich, fordi 82,5 grader svarer til 5 timer og 30 minutters rotation.
Hvad er tehavetid i Assam?
En uformel lokal tid, cirka en time foran IST, som teplantagerne i Assam har brugt siden kolonitiden, så arbejdet begynder med den tidlige solopgang. Den har ingen juridisk status.
Har Indien overvejet en ekstra tidszone?
Ja, flere gange. Et forslag fra 2018 gik ud på UTC+6:30 for det nordøstlige Indien, men regeringen har fastholdt én IST for hele landet.
Hvad er kl. 18 i Delhi i New York?
Kl. 8:30 i New York under amerikansk sommertid og kl. 7:30 under normaltid (Eastern Standard Time).
Har Delhi samme tid som Kolkata og Chennai?
Ja. Alle indiske byer, fra Gujarat til Arunachal Pradesh, bruger IST. Det er kun tidspunkterne for solopgang, der er forskellige.