UltKit

Klokken i Dhaka

Dhaka følger Bangladesh Standard Time, UTC+6, hele året uden sommertid. Byen er 30 minutter foran Indien og én time foran Pakistan.

Lokal tid i Dhaka
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Dhaka
Land:
Bangladesh
Koordinater:
23.81° N, 90.41° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+6 hele året

Solopgang og solnedgang i Dhaka

søndag den 18. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.56
Solnedgang
17.29
Dagslængde
11 t 33 min
Solhøjde (middag)
11.43
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
søn. 18. okt.5.5617.2911 t 33 min
man. 19. okt.5.5717.2911 t 32 min−1′
tirs. 20. okt.5.5717.2811 t 30 min−2′
ons. 21. okt.5.5817.2711 t 29 min−1′
tors. 22. okt.5.5817.2611 t 28 min−1′
fre. 23. okt.5.5917.2511 t 27 min−1′
lør. 24. okt.5.5917.2511 t 25 min−2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Dhaka, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Dhaka på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York19.0022.003.00+17.00+1
London14.0017.0022.002.00+1
Paris13.0016.0021.001.00+1
Dubai11.0014.0019.0023.00
Mumbai9.3012.3017.3021.30
Singapore7.0010.0015.0019.00
Tokyo6.009.0014.0018.00
Sydney4.007.0012.0016.00

Den anden BST

Bangladesh Standard Time deler forkortelsen BST med British Summer Time, hvilket jævnligt skaber forvirring i kalenderinvitationer. De to tidszoner ligger fem timer fra hinanden. Hvis du skriver forskydningen, UTC+6, undgår du problemet.

Bangladesh har kun prøvet sommertid én gang. Den 19. juni 2009 stillede regeringen urene frem til UTC+7 for at spare strøm i aftenspidsen. Ændringen var upopulær, især blandt landmænd og i forhold til bedetiderne, og urene blev stillet tilbage den 31. december 2009. Siden da har der ikke været nogen tidsomstilling.

Dhaka ligger omkring 90,4° øst, næsten præcis på den 90. længdegrad, som UTC+6 bygger på, så uret og solen passer tæt sammen: solen står højest mellem ca. 11:56 og 12:00. Dagslyset varer fra ca. 10 timer og 40 minutter i december, med solnedgang omkring 17:16, til ca. 13 timer og 36 minutter i juni, med solopgang omkring 5:12.

Arbejdsugen i Dhaka

Weekenden er fredag og lørdag, og offentlige kontorer har åbent fra søndag til torsdag, normalt fra 9:00 til 17:00. Dhaka Stock Exchange handler fra 10:00 til 14:30 på de samme dage. Mange tøjeksportører og outsourcingvirksomheder har forlængede eller forskudte arbejdstider, så de kan tale med købere i Europa og Nordamerika.

Dhaka sammenlignet med New York og London

Dhaka er elleve timer foran New York, når USA har standardtid, og ti timer foran fra marts til november, så kl. 9:00 i New York er kl. 19:00 eller 20:00 i Dhaka. London er seks timer bagud om vinteren og fem om sommeren, så et opkald kl. 10:00 i London er kl. 15:00 eller 16:00 i Dhaka. De fælles arbejdsdage med Vesten er mandag til torsdag. Brug tidszoneomregneren til at tjekke en bestemt dato.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Bangladesh sommertid?
Nej. Bangladesh prøvede det fra juni til december 2009 og har siden brugt UTC+6 hele året.
Er BST i Bangladesh det samme som BST i Storbritannien?
Nej. Bangladesh Standard Time er UTC+6, mens British Summer Time er UTC+1. Brug UTC-forskydningen i invitationer for at undgå forveksling.
Hvor meget er Dhaka foran Indien?
Tredive minutter. Indien bruger UTC+5:30 og Bangladesh UTC+6, og ingen af landene skifter mellem sommer- og vintertid.
Hvilke dage er arbejdsdage i Bangladesh?
Søndag til torsdag. Fredag og lørdag er weekend for offentlige kontorer, banker og børsen.