UltKit

GMT til IST

Indien er 5½ time foran Storbritannien om vinteren og 4½ time foran under britisk sommertid: kl. 9.00 i London er kl. 14.30 i Delhi fra slutningen af oktober til slutningen af marts og kl. 13.30 fra slutningen af marts til slutningen af oktober.

GMT
Greenwich Mean Time
--:--
Nu ·
IST
India Standard Time
--:--
Nu ·
India Standard Time · UTC+0
—

Konvertér den anden vej: IST → GMT

Storbritannien og Indien – en halv arbejdsdag fra hinanden

Briter med indisk baggrund udgør en af de største befolkningsgrupper i Storbritannien, med stærke rødder i Leicester, Southall, Wembley og Birmingham, og de to lande indgik en frihandelsaftale i juli 2025. Tidsforskellen er venlig efter langdistancestandarder. En morgen i London svarer til eftermiddag i Indien, så britiske virksomheder kan holde opkald samme dag med indiske partnere mellem kl. 9.00 og 12.00 britisk tid, uden at nogen skal arbejde sent.

Til familieopkald svarer kl. 18.00–19.00 i Storbritannien til kl. 22.30–23.30 i Indien om vinteren, hvilket er sent, mens et opkald lørdag kl. 8.00 om sommeren når Indien kl. 12.30. Mange familier vælger britiske morgener til weekendopkald.

Testcricket og rejser

Testkampe i England starter kl. 11.00 lokal tid, hvilket under den engelske sommer er kl. 15.30 i Indien, så en indisk turné i England fylder indiske aftener til omkring kl. 23.00. Når England turnerer i Indien, starter spillet kl. 9.30 IST, hvilket er kl. 4.00 i Storbritannien om vinteren.

En flyvetur fra Heathrow til Mumbai eller Delhi tager cirka ni timer. En aftenafgang fra London lander i Indien næste morgen, og det meste af en nat går tabt på grund af tidsforskellen. Se det samme tidspar fra den indiske side under IST til GMT.

Byer i disse zoner

Greenwich Mean Time GMT

India Standard Time IST

GMT → IST hurtig oversigt

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

GMTIST
0.004.30
1.005.30
2.006.30
3.007.30
4.008.30
5.009.30
6.0010.30
7.0011.30
8.0012.30
9.0013.30
10.0014.30
11.0015.30
GMTIST
12.0016.30
13.0017.30
14.0018.30
15.0019.30
16.0020.30
17.0021.30
18.0022.30
19.0023.30
20.000.30+1
21.001.30+1
22.002.30+1
23.003.30+1
Forskel lige nu
IST 4.5 timer foran GMT
Fælles kontortid
18–22 GMT
Sommertid
Kun GMT skifter mellem sommer- og vintertid

Tidsskift i år

  • 29. mar. 2026GMT: uret stilles frem, UTC+0 → UTC+1
  • 25. okt. 2026GMT: uret stilles tilbage, UTC+1 → UTC+0
  • —IST: ingen tidsskift i år

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er klokken i Indien, når den er 9.00 britisk tid?
Kl. 14.30 IST om vinteren og kl. 13.30 IST under britisk sommertid.
Hvornår starter en testkamp i England efter indisk tid?
Kl. 15.30 IST, fordi engelske testkampe begynder kl. 11.00 britisk sommertid.
Hvornår er det et godt tidspunkt at ringe til Indien fra London en hverdagsaften?
Før cirka kl. 18.00 britisk tid om sommeren (kl. 22.30 i Indien). Om vinteren er samme kl. 18.00 allerede kl. 23.30 i Indien, så ring tidligere.
Stiller Indien urene, når Storbritannien gør?
Nej. Indien bruger UTC+5:30 hele året; det er kun Storbritannien, der skifter, på de sidste søndage i marts og oktober.
Er flyet fra London til Indien en natflyvning?
Som regel. En ni timer lang aftenflyvning fra London lander i Indien tidligt næste morgen lokal tid.