UltKit

Klokken i Mumbai

Mumbai bruger indisk normaltid (IST), som ligger fem og en halv time foran UTC, og Indien har ikke sommertid. Uret nedenfor viser den præcise lokale tid, dagens solopgang og solnedgang samt en tabel til opkald til udlandet.

Lokal tid i Mumbai
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Kolkata
Land:
India
Koordinater:
19.08° N, 72.88° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+5:30 hele året

Klokken i Mumbai, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Mumbai på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York18.3021.302.30+16.30+1
London13.3016.3021.301.30+1
Paris12.3015.3020.300.30+1
Dubai10.3013.3018.3022.30
Singapore6.309.3014.3018.30
Tokyo5.308.3013.3017.30
Sydney3.306.3011.3015.30

Slutningen på Bombay-tiden

India Standard Time blev indført i 1906, men Bombay nægtede at opgive sin egen lokale tid, som lå cirka 39 minutter efter IST. Bombay-tiden var en sag om byens stolthed og blev i årtier brugt af byens virksomheder og offentlige ure. Den blev først afskaffet i 1955, flere år efter at Calcutta havde droppet sin egen lokale tid.

IST er beregnet efter den 82,5° østlige meridian, langt øst for Mumbais 72,9° øst. Solhøjde midt på dagen indtræffer derfor i byen mellem cirka 12:25 og 12:55, og både solopgang og solnedgang kommer senere på uret end i Delhi eller Kolkata. Selve halvtimesforskydningen har ligget fast siden uafhængigheden, bortset fra korte ændringer af uret under krigen i 1940'erne og i 1962, 1965 og 1971.

Børserne på Dalal Street

Bombay Stock Exchange, grundlagt i 1875 og Asiens ældste, og National Stock Exchange handler begge aktier fra 9:15 til 15:30 IST. Den handelsperiode overlapper med eftermiddagen i Tokyo og Singapore og med formiddagen i London, hvor markedet åbner kl. 8:00, svarende til 12:30 eller 13:30 i Mumbai.

New York ligger ni en halv time efter under amerikansk sommertid og ti en halv time om vinteren. Et opkald kl. 19:30 i Mumbai svarer derfor til 10:00 eller 9:00 i New York, det tidspunkt de fleste offshore-teams bruger. London ligger fire en halv time efter om sommeren og fem en halv time om vinteren. Tabellen IST til EST viser alle timer i døgnet.

Solens tider i Mumbai

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.33
Solnedgang
18.12
Dagslængde
11 t 39 min
Solhøjde (middag)
12.23
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.3318.1211 t 39 min
tirs. 20. okt.6.3418.1211 t 38 min−1′
ons. 21. okt.6.3418.1111 t 37 min−1′
tors. 22. okt.6.3418.1011 t 36 min−1′
fre. 23. okt.6.3518.1011 t 35 min−1′
lør. 24. okt.6.3518.0911 t 34 min−1′
søn. 25. okt.6.3518.0811 t 33 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Sol og monsun

Ved 19° nord varierer dagslængden i Mumbai kun med cirka to en halv time. I juni står solen op omkring 6:00 og går ned omkring 19:15. I december er solopgangen omkring 7:05 og solnedgangen omkring 18:05. Det lange monsunskydække fra juni til september får sommeraftenerne til at føles kortere, end tallene antyder.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvad var Bombay-tid?
Bombays lokale middeltid, cirka 39 minutter efter India Standard Time. Byen brugte den side om side med IST indtil 1955.
Hvornår åbner de indiske børser i London-tid?
Åbningen kl. 9:15 IST svarer til 4:45 i London under britisk sommertid og 3:45 under GMT.
Er Mumbai ni en halv eller ti en halv time foran New York?
Ni en halv time fra midten af marts til begyndelsen af november, mens New York har EDT, og ti en halv time resten af året.
Hvorfor står solen senere op i Mumbai end i Kolkata?
Begge byer deler ét ur, men Mumbai ligger cirka 15 grader længere mod vest. Solen når byen omkring en time senere, så både solopgang og solnedgang kommer senere på uret.