UltKit

Hvad er klokken i Tokyo nu?

Tokyo bruger Japan Standard Time, som ligger ni timer foran UTC hele året uden sommertid. Uret nedenfor viser den præcise lokale tid med sekunder, efterfulgt af dagens solopgang og solnedgang og en hurtig tabel til opkald med andre byer.

Lokal tid i Tokyo
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Tokyo
Land:
Japan
Koordinater:
35.68° N, 139.65° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+9 hele året

Solopgang og solnedgang i Tokyo

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.50
Solnedgang
17.01
Dagslængde
11 t 10 min
Solhøjde (middag)
11.26
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.5.5017.0111 t 10 min
tirs. 20. okt.5.5117.0011 t 8 min−2′
ons. 21. okt.5.5216.5811 t 6 min−2′
tors. 22. okt.5.5316.5711 t 4 min−2′
fre. 23. okt.5.5416.5611 t 2 min−2′
lør. 24. okt.5.5516.5511 t 0 min−2′
søn. 25. okt.5.5616.5410 t 58 min−2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Tokyo, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Tokyo på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York22.001.00+16.00+110.00+1
London17.0020.001.00+15.00+1
Paris16.0019.000.00+14.00+1
Dubai14.0017.0022.002.00+1
Mumbai12.3015.3020.300.30+1
Singapore10.0013.0018.0022.00
Sydney7.0010.0015.0019.00

Japan Standard Time i praksis

Japan har kun én tidszone. JST blev fastlagt i 1888 efter den 135. længdegrad øst, som går gennem Akashi i Hyōgo-præfekturet, hvor et urtårn og et planetarium stadig markerer den. Tokyo ligger selv omkring 139,7° øst, så den lokale solhøjde (middag) indtræffer mellem ca. 11:25 og 11:55 på uret, afhængigt af årstiden, og ikke kl. 12:00. Derfor føles morgenerne tidlige og sommeraftenerne korte sammenlignet med Europa.

Sommertid blev kun brugt fra 1948 til 1951 under de allieredes besættelse og blev droppet efter traktaten, der afsluttede den. Forslag om at genindføre den, blandt andet et i forbindelse med OL i 2020, er aldrig blevet vedtaget, så tidsforskydningen er +9 timer både i januar og i juli. Det eneste, der ændrer Tokyos tidsforskel til andre byer, er urskiftene i de andre byer.

Solopgang, solnedgang og dagens længde

Uden sommertid står solen meget tidligt op i Tokyo om sommeren: omkring kl. 4:25 midt i juni, med solnedgang tæt på kl. 19:00, hvilket giver cirka 14,5 times dagslys. I begyndelsen af december går solen ned før kl. 16:30, og ved vintersolhverv er dagen omkring 9 timer og 45 minutter lang. Tabellen ovenfor genberegnes for dags dato ud fra byens koordinater, så tallene flytter sig et minut eller to om dagen omkring jævndøgn.

Opkald eller møde med nogen i Tokyo

Tokyo er 14 timer foran New York i den amerikanske vintertid og 13 timer foran fra marts til begyndelsen af november, så et møde kl. 9:00 i Tokyo er kl. 19:00 eller 20:00 aftenen før i New York. London er 9 timer bagud om vinteren og 8 timer bagud under britisk sommertid. Seoul har samme tid; Beijing, Hongkong og Singapore er én time bagud.

Åbningstiderne er typisk 9:00 til 18:00, og Tokyo-børsen handler 9:00–11:30 og 12:30–15:30. Tog, butikker og tv-udsendelser bruger 24-timers uret, så du vil se tidspunkter som 23:45 for de sidste tog. For alle andre par af tidszoner klarer tidszone-omregneren datoforskydningen for dig, og siden JST til EST viser hver time side om side.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Skifter Tokyo til sommertid?
Nej. Japan har ikke brugt sommertid siden 1951, så Tokyo forbliver på UTC+9 hele året. Forskellen til byer i Europa eller Nordamerika ændrer sig kun, når de skifter tid.
Hvor mange timer er Tokyo foran New York?
Tokyo er 13 timer foran, mens New York har sommertid (midt i marts til begyndelsen af november), og 14 timer foran om vinteren. Sen eftermiddag i New York er allerede næste morgen i Tokyo.
Har Osaka samme tid som Tokyo?
Ja. Hele Japan, fra Hokkaido til Okinawa, bruger japansk standardtid. Solopgangen er dog forskellig: Osaka ligger omkring 4 grader længere mod vest, så solen står op cirka 15 minutter senere end i Tokyo.
Hvorfor står solen så tidligt op i Tokyo i juni?
Tokyo ligger øst for den 135. længdegrad, som definerer JST, og Japan stiller ikke urene om sommeren. Begge dele rykker solopgangen tidligere på uret, til omkring kl. 4:25 ved sommersolhverv i juni.
Hvad står JST for?
Japansk standardtid, skrevet UTC+9. Det er samme tidsforskydning som koreansk standardtid og én time foran Kina, Hongkong, Singapore og Filippinerne.