UltKit

Klokken i Karachi

Karachi bruger Pakistan Standard Time, UTC+5, hele året. Pakistan har ikke sommertid i dag, så Karachi er altid 30 minutter efter Indien og én time efter Dhaka.

Lokal tid i Karachi
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Karachi
Land:
Pakistan
Koordinater:
24.86° N, 67.00° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+5 hele året

Pakistan Standard Time

Karachi har brugt UTC+5 siden 1951; før da gjaldt UTC+5:30, som Indien stadig bruger. Pakistan har tre gange i de seneste årtier prøvet sommertid, i sommeren 2002 og igen i 2008 og 2009, primært for at afhjælpe elmangel. Hver gang blev ordningen droppet, og siden 2009 har urene ikke været stillet om.

UTC+5 bygger på den 75. østlige længdegrad, men Karachi ligger ved omkring 67° øst, yderst i landets sydvestlige hjørne. Solen går derfor en halv time bagud i forhold til uret: solhøjden er højest omkring kl. 12:30, solopgangen om vinteren kommer så sent som omkring kl. 7:12, og solnedgangen om sommeren er tæt på kl. 19:24. Lahore og Islamabad, der ligger tættere på referencelængdegraden, har middagssol omkring en halv time tidligere på samme ur.

Kontortider og PSX

Karachi er Pakistans handelshovedstad og vigtigste havneby. Kontorer arbejder typisk fra 9:00 til 17:00 mandag til fredag, med en længere middagspause om fredagen på grund af jumu'ah-bønnen. Pakistan Stock Exchange, som har hovedsæde i Karachi, handler fra 9:30 til 15:30 mandag til torsdag og har delt handelssession om fredagen omkring bønnepausen. Under ramadanen lukker kontorerne tidligere om eftermiddagen.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Mumbai India880 km+0.5 h
Delhi India1.100 km+0.5 h
Dubai United Arab Emirates1.180 km−1 h
Doha Qatar1.560 km−2 h
Bengaluru India1.730 km+0.5 h
Riyadh Saudi Arabia2.050 km−2 h

Karachi klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Karachi på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York18.0021.002.00+16.00+1
London13.0016.0021.001.00+1
Paris12.0015.0020.000.00+1
Dubai10.0013.0018.0022.00
Mumbai8.3011.3016.3020.30
Singapore6.009.0014.0018.00
Tokyo5.008.0013.0017.00
Sydney3.006.0011.0015.00

Ring til Karachi fra New York eller London

Karachi er ti timer foran New York fra november til marts og ni timer foran, når USA har sommertid, så kl. 8:00 i New York er kl. 17:00 eller 18:00 i Karachi, helt i slutningen af arbejdsdagen. London er fem timer efter om vinteren og fire om sommeren, hvilket giver et behageligt overlap om formiddagen i London. Siden PKT til EST viser hele døgnet time for time.

Solopgang og solnedgang i Karachi

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.31
Solnedgang
18.01
Dagslængde
11 t 30 min
Solhøjde (middag)
12.16
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.3118.0111 t 30 min
tirs. 20. okt.6.3218.0011 t 28 min−2′
ons. 21. okt.6.3218.0011 t 27 min−1′
tors. 22. okt.6.3317.5911 t 26 min−1′
fre. 23. okt.6.3317.5811 t 24 min−2′
lør. 24. okt.6.3417.5711 t 23 min−1′
søn. 25. okt.6.3517.5611 t 22 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Karachi

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Karachi og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Tidszonekonvertere for Karachi

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Pakistan nogensinde haft sommertid?
Ikke længere. Pakistan prøvede det i 2002, 2008 og 2009, men har siden været på UTC+5 hele året.
Er klokken den samme i Karachi, Lahore og Islamabad?
Ja. Pakistan har én tidszone, så uret er det samme i hele landet, selvom solen står senere op i Karachi.
Hvad er tidsforskellen mellem Karachi og Delhi?
Delhi er 30 minutter foran Karachi hele året, fordi Indien bruger UTC+5:30, og Pakistan bruger UTC+5.
Hvad står PKT for?
Pakistan Standard Time, UTC+5. Det er den samme forskydning som i Usbekistan og på Maldiverne.