UltKit

PST til IST – tidsforskel

Indien er 12½ time foran Californien om sommeren og 13½ time foran om vinteren: kl. 9.00 i Los Angeles er kl. 21.30 i Indien fra marts til november og kl. 22.30 fra november til marts. En aften på vestkysten er næste morgen i Indien.

PST
Pacific Time
--:--
Nu ·
IST
India Standard Time
--:--
Nu ·
India Standard Time · UTC+0
—

Konvertér den anden vej: IST → PST

Ring hjem fra vestkysten

Bay Area, Seattle og Sydcalifornien har store indiske miljøer, og tidsforskellen gør aftenen til det naturlige tidspunkt at ringe på. Om vinteren er kl. 20.00 Pacific kl. 9.30 næste dag i Indien; om sommeren er det kl. 8.30. Opkald før ca. kl. 9.30 Pacific når stadig Indien før kl. 22.00 om sommeren, som er det sidste behagelige tidspunkt for de fleste familier.

Midt på dagen i Californien er dødzonen: kl. 12.00 Pacific er det kl. 0.30 eller 1.30 i Indien. Til fødselsdage og fester skal du huske, at Indien når datoen først; en Diwali-hilsen sendt om aftenen på festdagen i Californien ankommer om morgenen dagen efter i Indien.

Cricket og indisk tv i stillehavstid

IPL-kampe om aftenen starter kl. 19.30 IST, hvilket er kl. 7.00 Pacific, fordi sæsonen kører i amerikansk sommertid. Dobbeltkampe om eftermiddagen kl. 15.30 IST begynder kl. 3.00. Indiens udebane-testserier i Australien starter endnu tidligere efter indisk tid, så fans på vestkysten ser dem ofte om eftermiddagen eller aftenen dagen før.

Om sommeren har forskellen på 12½ time en finurlighed: urskiverne viser næsten det samme, bare forskudt med en halv dag og en halv time, så kl. 9.00 Pacific er kl. 21.30 i Indien. Om vinteren er det kl. 22.30. Se tiden fra Indiens side under IST til PST.

Byer i disse zoner

PST → IST hurtig oversigt

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

PSTIST
0.0012.30
1.0013.30
2.0014.30
3.0015.30
4.0016.30
5.0017.30
6.0018.30
7.0019.30
8.0020.30
9.0021.30
10.0022.30
11.0023.30
PSTIST
12.000.30+1
13.001.30+1
14.002.30+1
15.003.30+1
16.004.30+1
17.005.30+1
18.006.30+1
19.007.30+1
20.008.30+1
21.009.30+1
22.0010.30+1
23.0011.30+1
Forskel lige nu
IST 12.5 timer foran PST
Fælles kontortid
Ingen arbejdstider på hverdage overlapper; den ene side må arbejde før 9:00 eller efter 17:00.
Sommertid
Kun PST skifter mellem sommer- og vintertid

Tidsskift i år

  • 8. mar. 2026PST: uret stilles frem, UTC−8 → UTC−7
  • 1. nov. 2026PST: uret stilles tilbage, UTC−7 → UTC−8
  • —IST: ingen tidsskift i år

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er klokken i Indien, når den er 20.00 i stillehavstid?
Kl. 9.30 IST næste dag om vinteren og kl. 8.30 IST næste dag om sommeren.
Hvornår starter IPL-aftenkampe i Californien?
Kl. 7.00 Pacific. Eftermiddagskampene kl. 15.30 IST starter kl. 3.00 Pacific.
Hvor mange timer er Indien foran Los Angeles om sommeren?
12½ time, fra anden søndag i marts til første søndag i november. Om vinteren er det 13½ time.
Hvor sent om morgenen i Californien kan man nå nogen i Indien, før de går i seng?
Omkring kl. 9.00–9.30 Pacific om sommeren, hvilket er kl. 21.30–22.00 i Indien. Om vinteren bør du ringe en time tidligere.
Hvorfor er tidsforskellen mellem Indien og USA ikke et helt antal timer?
Indiens tidsforskydning er UTC+5:30, fastsat efter en længdegrad, der løber gennem midten af landet, mens amerikanske zoner bruger hele timer.