UltKit

Tid i Warszawa

Warszawa følger centraleuropæisk tid, UTC+1, og skifter til centraleuropæisk sommertid, UTC+2, fra sidste søndag i marts til sidste søndag i oktober, samtidig med Berlin, Paris og Rom.

Lokal tid i Warsaw
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Europe/Warsaw
Land:
Poland
Koordinater:
52.23° N, 21.01° E
Tidsskift i 2026:
frem den 29. marts 2026 · tilbage den 25. oktober 2026 (UTC+1 / UTC+2)

Solopgang og solnedgang i Warsaw

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
7.07
Solnedgang
17.33
Dagslængde
10 t 25 min
Solhøjde (middag)
12.20
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.7.0717.3310 t 25 min
tirs. 20. okt.7.0917.3110 t 21 min−4′
ons. 21. okt.7.1117.2810 t 18 min−3′
tors. 22. okt.7.1317.2610 t 14 min−4′
fre. 23. okt.7.1417.2410 t 10 min−4′
lør. 24. okt.7.1617.2210 t 6 min−4′
søn. 25. okt.6.1816.2010 t 2 min−4′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Warsaw, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Warsaw på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York15.0018.0023.003.00+1
London10.0013.0018.0022.00
Paris9.0012.0017.0021.00
Dubai7.0010.0015.0019.00
Mumbai5.308.3013.3017.30
Singapore3.006.0011.0015.00
Tokyo2.005.0010.0014.00
Sydney0.003.008.0012.00

Tidlige morgener i den østlige kant af CET

Central europæisk tid er baseret på den 15. længdegrad øst, som krydser det vestlige Polen nær Zgorzelec og Stargard. Warszawa ligger ved ca. 21° øst, så solen er omkring 25 minutter foran uret. Solens højeste punkt nås omkring kl. 11:34 om vinteren, og i juni står solen op allerede ca. kl. 4:14 og går ned omkring kl. 21:01, med cirka 16 timer og 47 minutters dagslys. I slutningen af december står solen op omkring kl. 7:43 og går ned omkring kl. 15:25, så kontoransatte går hjem i mørke i flere uger.

Polen brugte sommertid i 1957–1964, afbrød den og har skiftet ur hvert år siden 1977. Landet følger nu EU's datoer, hvilket betyder, at urene stilles frem kl. 2:00 lokal tid den sidste søndag i marts og tilbage kl. 3:00 den sidste søndag i oktober.

Kontortider i Warszawa

Polske kontorer starter ofte tidligere end i Vesteuropa, og 8:00 til 16:00 er almindeligt, hvilket passer til det tidlige lys. Børsen i Warszawa har sin fortløbende handel fra kl. 9:00 til ca. 16:50 med en lukkeauktion lige før kl. 17:00. Mange butikker holder lukket de fleste søndage på grund af de handelsrestriktioner, der blev indført i 2018, så planlæg ærinder til lørdag.

Ring til Warszawa fra New York eller London

Warszawa er seks timer foran New York det meste af året: kl. 9:00 i New York er kl. 15:00 i Warszawa, hvilket giver en kort overlapning, før de polske kontorer lukker. I de tre uger i marts og den ene uge omkring begyndelsen af november, hvor USA og Europa er ude af takt, er forskellen fem timer. London er altid én time bagud. CET til EST-tabellen viser hele døgnet, og Berlin har præcis samme tid som Warszawa.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Ligger Warszawa i samme tidszone som Berlin?
Ja. Polen og Tyskland bruger begge CET om vinteren og CEST om sommeren og skifter ur samme nat, så Warszawa og Berlin passer altid sammen.
Hvad er tidsforskellen mellem Warszawa og London?
Warszawa er én time foran London hele året, da begge følger EU's datoer for urskift.
Hvorfor står solen så tidligt op i Warszawa om sommeren?
Warszawa ligger omkring seks grader øst for CET's referencelængdegrad, så den lokale soltid er foran uret. Om sommeren kan solen stå op før kl. 4:15.
Hvad er almindelige kontortider i Polen?
Mange kontorer arbejder fra 8:00 til 16:00 eller fra 9:00 til 17:00, mandag til fredag. Banker og offentlige kontorer har oftere den tidligste arbejdstid.