UltKit

Klokken i Rom

Ligesom resten af Italien bruger Rom centraleuropæisk tid, UTC+1, om vinteren og centraleuropæisk sommertid, UTC+2, fra sidste søndag i marts til sidste søndag i oktober. Uret viser det præcise klokkeslæt, dagens soltider og omregninger.

Lokal tid i Rome
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Europe/Rome
Land:
Italy
Koordinater:
41.90° N, 12.50° E
Tidsskift i 2026:
frem den 29. marts 2026 · tilbage den 25. oktober 2026 (UTC+1 / UTC+2)

Solopgang og solnedgang i Rome

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
7.26
Solnedgang
18.22
Dagslængde
10 t 56 min
Solhøjde (middag)
12.54
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.7.2618.2210 t 56 min
tirs. 20. okt.7.2718.2110 t 53 min−3′
ons. 21. okt.7.2918.1910 t 50 min−3′
tors. 22. okt.7.3018.1810 t 48 min−2′
fre. 23. okt.7.3118.1610 t 45 min−3′
lør. 24. okt.7.3218.1510 t 43 min−2′
søn. 25. okt.6.3317.1310 t 40 min−3′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Rome, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Rome på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York15.0018.0023.003.00+1
London10.0013.0018.0022.00
Paris9.0012.0017.0021.00
Dubai7.0010.0015.0019.00
Mumbai5.308.3013.3017.30
Singapore3.006.0011.0015.00
Tokyo2.005.0010.0014.00
Sydney0.003.008.0012.00

Etna-meridianen

Italien indførte én national tid den 1. november 1893, fastlagt efter den 15. østlige længdegrad, som italienerne kalder Etna-meridianen, fordi den går tæt forbi vulkanen på Sicilien. Før da havde Rom sin egen lokale middeltid, indstillet efter observatoriet på Collegio Romano, og byer som Torino, Firenze og Napoli havde hver deres. Det samme nationale ur bruges i Vatikanstaten og San Marino.

Italien brugte første gang sommertid i 1916, droppede den og genindførte den flere gange og har anvendt den hvert år siden 1966. I dag følger landet EU's kalender og skifter tid på de samme søndag morgener som Paris og Berlin.

Solopgang og solnedgang i Rom

Rom ligger på 41,9° nord og 12,5° øst, lidt vest for Etna-meridianen, så solens højeste punkt indtræffer omkring kl. 12:10 om vinteren og kl. 13:10 om sommeren. Ved sommersolhverv står solen op omkring kl. 5:35 og går ned omkring kl. 20:50, altså lidt over 15 timers dagslys. I december er solopgangen omkring kl. 7:35 og solnedgangen omkring kl. 16:40, cirka 9 timer.

Arbejdstider og opkald til Amerika

Kontorer har normalt åbent fra 9:00 til 18:00, og i mange områder holder butikkerne pause hen på ettermiddagen, mens Euronext Milan handler fra 9:00 til 17:30. New York ligger seks timer efter det meste af året, så kl. 16:00 i Rom er kl. 10:00 i New York. Los Angeles ligger ni timer efter, hvilket betyder, at kun den første arbejdstime i Californien, kl. 8:00–9:00, falder inden for den romerske arbejdsdag kl. 17:00–18:00. Siden CET til PST viser hver time, også de uger hvor forskellen er otte timer.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Vatikanstaten samme tid som Rom?
Ja. Vatikanstaten bruger ligesom San Marino italiensk tid og skifter ur på de samme datoer som Italien.
Hvornår fik Italien én fælles national tid?
Den 1. november 1893, da landet gik fra lokale bytider til mellemeuropæisk tid baseret på den 15. østlige længdegrad.
Hvor mange timer er Los Angeles bagud for Rom?
Ni timer det meste af året og otte timer i nogle uger i marts og omkring slutningen af oktober, hvor Europa og USA skifter tid på forskellige datoer.
Hvad er klokken i New York, når den er 12 i Rom?
Kl. 6:00 i New York det meste af året og kl. 7:00 i de korte uger, hvor kun den ene side har sommertid.