UltKit

Tid i Zürich

Zürich bruger centraleuropæisk tid (UTC+1) og skifter til centraleuropæisk sommertid (UTC+2) fra sidste søndag i marts til sidste søndag i oktober. Schweiz er ikke medlem af EU, men følger de samme datoer for tidsomstilling.

Lokal tid i Zurich
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Europe/Zurich
Land:
Switzerland
Koordinater:
47.38° N, 8.54° E
Tidsskift i 2026:
frem den 29. marts 2026 · tilbage den 25. oktober 2026 (UTC+1 / UTC+2)

Solopgang og solnedgang i Zurich

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
7.49
Solnedgang
18.30
Dagslængde
10 t 41 min
Solhøjde (middag)
13.10
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.7.4918.3010 t 41 min
tirs. 20. okt.7.5118.2910 t 38 min−3′
ons. 21. okt.7.5218.2710 t 35 min−3′
tors. 22. okt.7.5418.2510 t 31 min−4′
fre. 23. okt.7.5518.2310 t 28 min−3′
lør. 24. okt.7.5718.2210 t 25 min−3′
søn. 25. okt.6.5817.2010 t 22 min−3′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Zurich, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Zurich på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York15.0018.0023.003.00+1
London10.0013.0018.0022.00
Paris9.0012.0017.0021.00
Dubai7.0010.0015.0019.00
Mumbai5.308.3013.3017.30
Singapore3.006.0011.0015.00
Tokyo2.005.0010.0014.00
Sydney0.003.008.0012.00

Den sommer, hvor Schweiz var en tidsø

Schweiziske vælgere afviste en sommertidslov ved en folkeafstemning i 1978, i høj grad på grund af landmændenes indvendinger. Da Tyskland og Østrig indførte sommertid i 1980, var Schweiz i seks måneder en time ude af trit med alle nabolande: tog fra Zürich til München eller Milano måtte have nye køreplaner, og grænsependlere levede med to urtider. Parlamentet vedtog en ny lov, og Schweiz indførte sommertid i 1981. Siden da har landet fulgt resten af Centraleuropa.

Schweiziske banegårdsure er berømte for deres design: den røde sekundviser kører rundt på cirka 58 sekunder, holder pause øverst og venter på et centralt signal, før minutviseren hopper frem. Schweiziske tog kører efter den synkroniserede tid, og et minuts forsinkelse tæller som forsinkelse.

Bankernes åbningstider og opkald fra udlandet

Kontorer i Zürich har typisk åbent fra 8:00 til 17:00 eller 17:30, tidligere end i Sydeuropa. SIX Swiss Exchange handler løbende fra 9:00 til omkring 17:20, efterfulgt af en afslutningsauktion kl. 17:30. Zürich er seks timer foran New York det meste af året, så et opkald kl. 9:00 i New York lander kl. 15:00 i Zürich. I ugerne i marts og sidst i oktober, hvor USA og Europa ikke skifter tid samtidig, er forskellen fem timer. London er altid en time bagud. På siden CET til EST kan du se hver time i døgnet.

Dagslys året rundt

Omkring sommersolhverv har Zürich cirka 15 timer og 57 minutter dagslys, fra omkring 5:29 til 21:26. I slutningen af december står solen op omkring 8:10 og går ned omkring 16:38, så der er under 8,5 times dagslys. Dybe dale og bjergskygger kan afkorte tallene lokalt; tabellen ovenfor viser de astronomiske værdier for selve byen.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Schweiz sommertid?
Ja, siden 1981. Schweiziske ure stilles frem den sidste søndag i marts og tilbage den sidste søndag i oktober, samme dage som i EU.
Er tiden i Zürich den samme som i Genève?
Ja. Schweiz har kun én tidszone, så Zürich, Genève, Bern, Basel og Lugano viser altid samme tid.
Hvor mange timer er Zürich foran New York?
Seks timer det meste af året. I cirka tre uger i marts og en uge omkring begyndelsen af november er det fem timer, fordi USA skifter tid på andre søndage.
Hvornår åbner SIX Swiss Exchange?
Den løbende handel starter kl. 9:00 Zürich-tid og varer til omkring 17:20, med afslutningsauktion kl. 17:30, mandag til fredag.