UltKit

Klokken i Berlin

Berlin følger centraleuropæisk tid (UTC+1) om vinteren og centraleuropæisk sommertid (UTC+2) fra den sidste søndag i marts til den sidste søndag i oktober. På tysk hedder de MEZ og MESZ. Uret viser dagens lokale tid, soltider og omregninger.

Lokal tid i Berlin
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Europe/Berlin
Land:
Germany
Koordinater:
52.52° N, 13.40° E
Tidsskift i 2026:
frem den 29. marts 2026 · tilbage den 25. oktober 2026 (UTC+1 / UTC+2)

Solopgang og solnedgang i Berlin

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
7.38
Solnedgang
18.03
Dagslængde
10 t 24 min
Solhøjde (middag)
12.51
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.7.3818.0310 t 24 min
tirs. 20. okt.7.4018.0010 t 20 min−4′
ons. 21. okt.7.4217.5810 t 16 min−4′
tors. 22. okt.7.4417.5610 t 12 min−4′
fre. 23. okt.7.4617.5410 t 9 min−3′
lør. 24. okt.7.4717.5210 t 5 min−4′
søn. 25. okt.6.4916.5010 t 1 min−4′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Berlin, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Berlin på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York15.0018.0023.003.00+1
London10.0013.0018.0022.00
Paris9.0012.0017.0021.00
Dubai7.0010.0015.0019.00
Mumbai5.308.3013.3017.30
Singapore3.006.0011.0015.00
Tokyo2.005.0010.0014.00
Sydney0.003.008.0012.00

Hvor sommertiden begyndte

Tyskland indførte mellemeuropæisk tid i hele landet den 1. april 1893, baseret på den 15. østlige længdegrad, som går gennem Görlitz ved den polske grænse. Den 30. april 1916, midt under Første Verdenskrig, blev Tyskland det første land, der stillede urene frem om sommeren for at spare kul, og Storbritannien og andre fulgte efter inden for få uger.

Sommertid kom og gik flere gange, før Vesttyskland og Østtyskland begge genindførte den i 1980. I dag varetages den officielle tid af Physikalisch-Technische Bundesanstalt i Braunschweig og udsendes af langbølgesenderen DCF77 nær Frankfurt, som radiostyrede ure i hele Europa modtager signalet fra.

Korte vinterdage i nord

Ved 52,5° nord varierer dagslyset kraftigt i Berlin. Omkring sommersolhverv står solen op ca. kl. 4:45 og går ned omkring kl. 21:30, og der er næsten 16 timer og 50 minutters dagslys. Sidst i december er solopgangen omkring kl. 8:15 og solnedgangen før kl. 16:00, en dag på ca. 7 timer og 40 minutter. Berlin ligger øst for det meste af Tyskland, så solen står op omkring 25 minutter tidligere end i Köln.

Åbningstider og tidsforskellen over Atlanten

Kontorer arbejder typisk fra 8:00 eller 9:00 til 17:00, og handelssystemet Xetra i Frankfurt kører fra 9:00 til 17:30. London er en time bagud hele året. New York er seks timer bagud det meste af året, så kl. 15:00 i Berlin er kl. 9:00 på Wall Street, og overlappet slutter, når Xetra lukker kl. 11:30 New York-tid. Til omregning med Storbritannien viser CET til GMT-tabellen hver time.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvilket land indførte først sommertid?
Tyskland sammen med Østrig-Ungarn den 30. april 1916. Urene blev stillet en time frem for at spare brændsel til krigsindsatsen.
Hvad betyder MEZ og MESZ?
Mitteleuropäische Zeit og Mitteleuropäische Sommerzeit, de tyske navne for mellemeuropæisk tid (UTC+1) og mellemeuropæisk sommertid (UTC+2).
Hvor mange timer er Berlin foran New York?
Seks timer det meste af året og fem timer i nogle uger i marts og omkring slutningen af oktober, når USA og EU skifter tid på forskellige søndage.
Har München samme tid som Berlin?
Ja. Hele Tyskland bruger én tidszone og skifter tid på samme tidspunkt, ligesom nabolandene Østrig, Schweiz, Polen og Tjekkiet.