UltKit

Klokken i Stockholm

Stockholm følger centraleuropæisk tid, UTC+1, om vinteren og centraleuropæisk sommertid, UTC+2, fra sidste søndag i marts til sidste søndag i oktober. Hele Sverige, fra Malmö til Kiruna, deler denne ene tidszone.

Lokal tid i Stockholm
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Europe/Stockholm
Land:
Sweden
Koordinater:
59.33° N, 18.07° E
Tidsskift i 2026:
frem den 29. marts 2026 · tilbage den 25. oktober 2026 (UTC+1 / UTC+2)

Solopgang og solnedgang i Stockholm

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
7.34
Solnedgang
17.29
Dagslængde
9 t 54 min
Solhøjde (middag)
12.32
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.7.3417.299 t 54 min
tirs. 20. okt.7.3717.269 t 49 min−5′
ons. 21. okt.7.3917.239 t 44 min−5′
tors. 22. okt.7.4217.219 t 39 min−5′
fre. 23. okt.7.4417.189 t 34 min−5′
lør. 24. okt.7.4717.159 t 29 min−5′
søn. 25. okt.6.4916.139 t 24 min−5′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Stockholm, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Stockholm på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York15.0018.0023.003.00+1
London10.0013.0018.0022.00
Paris9.0012.0017.0021.00
Dubai7.0010.0015.0019.00
Mumbai5.308.3013.3017.30
Singapore3.006.0011.0015.00
Tokyo2.005.0010.0014.00
Sydney0.003.008.0012.00

Fra lyse nætter til dage på seks timer

Stockholm ligger på knap 59,3° nord og har en af de største forskelle i dagslys blandt alle hovedstæder. Omkring sommersolhverv står solen op ved 3:30 og går ned efter 22:00, cirka 18 timer og 38 minutter med dagslys, og himlen bliver aldrig helt mørk. I slutningen af december er solen kun oppe fra ca. 8:43 til 14:48, en dag på knap 6 timer. Midsommeraften, som falder på fredagen mellem den 19. og 25. juni, er netop på grund af lyset en af de største højtider i det svenske år.

Længere mod nord er effekten kraftigere. Kiruna, nord for polarcirklen, har midnatssol i juni og mørketid i december, men bruger præcis samme tid som Stockholm.

Svensk sommertid

Sverige prøvede sommertid for første gang i 1916 under Første Verdenskrig, men droppede den igen. Den nuværende ordning begyndte i 1980, hvor Sverige koordinerede med sine nordiske naboer og resten af Vesteuropa. Siden da har urene fulgt EU's tidsplan, som Sverige formelt følger som medlemsstat. Landet ligger omkring 18° øst, tre grader øst for CET's referencemeridian, så solens højeste punkt i Stockholm indtræffer ca. kl. 11:46 om vinteren og 12:49 om sommeren efter uret.

Kontortider og planlægning

Arbejdsdagen går normalt fra 8:00 til 17:00, og juli er måneden, hvor en stor del af landet holder ferie på samme tid. Nasdaq Stockholm handler fra 9:00 til 17:30. Stockholm er det meste af året seks timer foran New York, så kl. 16:00 i Stockholm svarer til kl. 10:00 i New York, og én time foran London. Når USA og Europa skifter tid i forskellige weekender, falder forskellen til New York til fem timer. Siden CET til GMT gennemgår London-siden time for time.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvor lang er den længste dag i Stockholm?
Omkring 18 og en halv time omkring den 21. juni, med solopgang ved 3:30 og solnedgang efter 22:00. Tusmørket fylder resten af natten.
Hvor korte er dagene i december i Stockholm?
Omkring vintersolhverv er solen over horisonten i ca. 6 timer. Den står op ved 8:45 og går ned før 15:00.
Har Stockholm samme tid som Oslo og København?
Ja. Sverige, Norge og Danmark bruger alle CET med de samme datoer for sommertid. Finland er én time foran og bruger østeuropæisk tid.
Hvornår stiller Sverige uret om?
Den sidste søndag i marts stilles urene én time frem, og den sidste søndag i oktober stilles de tilbage, på samme tidspunkt som i resten af EU.