UltKit

EST til CET-tid

I en almindelig uge er Centraleuropa seks timer foran New York: kl. 9.00 på den amerikanske østkyst er kl. 15.00 i Paris, Berlin, Madrid og Rom. I de uger, hvor den ene side har stillet uret, og den anden ikke har, er forskellen fem timer.

EST
Eastern Time
--:--
Nu ·
CET
Central European Time
--:--
Nu ·
Central European Time · UTC+0
—

Konvertér den anden vej: CET → EST

Europæisk fodbold om eftermiddagen i USA

UEFA Champions League starter sine aftenkampe kl. 21.00 centraleuropæisk tid, hvilket er kl. 15.00 østkysttid (Eastern). De tidligere kampe kl. 18.45 starter kl. 12.45. Derfor ser mange fans på østkysten kampene fra kontoret eller fra en bar i frokostpausen. Weekendkampe i ligaerne i Spanien, Tyskland og Italien fylder formiddagene på østkysten, og Formel 1's europæiske løb, som normalt starter kl. 15.00 lokal tid, begynder kl. 9.00 Eastern.

I foråret 2027 skifter USA tid den 14. marts og Europa den 28. marts. I de to uger er hvert europæisk kampstart en time senere på østkysten: en Champions League-kamp kl. 21.00 starter kl. 16.00 Eastern.

Konverteringstabel fra EST til CET

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

ESTCET
0.006.00
1.007.00
2.008.00
3.009.00
4.0010.00
5.0011.00
6.0012.00
7.0013.00
8.0014.00
9.0015.00
10.0016.00
11.0017.00
ESTCET
12.0018.00
13.0019.00
14.0020.00
15.0021.00
16.0022.00
17.0023.00
18.000.00+1
19.001.00+1
20.002.00+1
21.003.00+1
22.004.00+1
23.005.00+1

Arbejdstider, der overlapper (9:00–17:00 begge steder)

EST 18–20

Sommertid

  • Eastern TimeEST / EDT

    UTC−5 om vinteren, UTC−4 om sommeren

    US East Coast

  • Central European TimeCET / CEST

    UTC+1 om vinteren, UTC+2 om sommeren

    France, Germany, Spain, Italy, Poland

Natfly til Europa

Flyvninger mod øst mister seks timer. En afgang kl. 18.00 fra JFK eller Newark varer cirka syv en halv time i luften og lander i Paris eller Frankfurt omkring kl. 7.30 næste morgen. Mod vest flytter uret sig næsten ikke: du forlader Europa ved middagstid og ankommer til New York midt på eftermiddagen.

Til arbejde er New Yorks brugbare europæiske tidsrum kl. 8.00–11.00 Eastern, som er kl. 14.00–17.00 i Centraleuropa. Efter kl. 12 i New York er de fleste europæiske kontorer lukket. Brug tidszoneomregneren for at se andre zoner.

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår starter Champions League-kampe i New York?
De fleste aftenkampe starter kl. 15.00 Eastern og de tidlige kampe kl. 12.45. I de uger i marts, hvor kun USA har skiftet tid, skal du lægge en time til.
Hvad er kl. 9 østamerikansk tid i Paris?
Kl. 15.00 i Paris i en almindelig uge, eller kl. 14.00, når de to sider ikke er synkroniseret med hensyn til sommertid.
Hvorfor lander fly fra New York til Europa om morgenen?
En afgang om aftenen plus en flyvetid på syv til otte timer plus tidsforskellen på seks timer får dig til at lande ved starten af den europæiske dag.
Hvor sent kan man fra New York nå europæiske kontorer?
Cirka kl. 11.00 Eastern, hvilket er kl. 17.00 i Centraleuropa.
Har Madrid samme tid som Berlin?
Ja. Spanien bruger centraleuropæisk tid, selvom Madrid ligger vest for Greenwich.