UltKit

Tid i Athen

Athen bruger østeuropæisk tid, UTC+2, om vinteren og østeuropæisk sommertid, UTC+3, fra den sidste søndag i marts til den sidste søndag i oktober. Grækenland er to timer foran London og én time foran Rom hele året.

Lokal tid i Athens
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Europe/Athens
Land:
Greece
Koordinater:
37.98° N, 23.73° E
Tidsskift i 2026:
frem den 29. marts 2026 · tilbage den 25. oktober 2026 (UTC+2 / UTC+3)

Solopgang og solnedgang i Athens

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
7.37
Solnedgang
18.42
Dagslængde
11 t 5 min
Solhøjde (middag)
13.10
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.7.3718.4211 t 5 min
tirs. 20. okt.7.3818.4011 t 3 min−2′
ons. 21. okt.7.3918.3911 t 0 min−3′
tors. 22. okt.7.4018.3810 t 58 min−2′
fre. 23. okt.7.4118.3610 t 56 min−2′
lør. 24. okt.7.4218.3510 t 53 min−3′
søn. 25. okt.6.4317.3410 t 51 min−2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Athens, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Athens på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York16.0019.000.00+14.00+1
London11.0014.0019.0023.00
Paris10.0013.0018.0022.00
Dubai8.0011.0016.0020.00
Mumbai6.309.3014.3018.30
Singapore4.007.0012.0016.00
Tokyo3.006.0011.0015.00
Sydney1.004.009.0013.00

Grækenland på østeuropæisk tid

Grækenland indførte en standardtid i 1916 og har siden brugt UTC+2 som grundtid, bortset fra krigsårene. Tidszonen er centreret om den 30. længdegrad øst, mens Athen ligger ved omkring 23,7°, så uret går cirka 25 minutter foran solen. Solen står højest ved ca. 12:23 om vinteren og 13:27 om sommeren, hvilket er med til at forklare græske vaner som at spise aftensmad klokken 21:00 eller 22:00.

Som EU-medlem skifter Grækenland tid på de sidste søndage i marts og oktober, henholdsvis klokken 3:00 og 4:00 lokal tid, på samme tidspunkt som Lissabon, London og Berlin. Øerne, fra Korfu til Rhodos og Kreta, følger alle Athens tid.

Lange sommeraftener

Omkring sommersolhverv står solen op ved ca. 6:02 og går ned omkring 20:51, altså cirka 14 timer og 48 minutter med lys. I slutningen af december varer dagen omkring 9 timer og 32 minutter, fra ca. 7:37 til 17:09. Solnedgangen ved Poseidontemplet i Sounion, en times kørsel syd for byen, er netop derfor en klassisk sommerudflugt.

Planlægning med Athen

Åbningstiderne varierer: mange private virksomheder arbejder fra 9:00 til 17:00, mens den offentlige sektor starter omkring 7:30 og slutter ved 15:00, og nogle butikker holder stadig lukket om eftermiddagen på visse hverdage. Athen er det meste af året syv timer foran New York, så 9:00 i New York er 16:00 i Athen. I de uger, hvor Nordamerika og Europa har skiftet tid i forskellige weekender, er forskellen seks timer. Siden EET til EST viser hele tabellen, og tidszonekonverteren klarer alle andre byer.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange timer er Athen foran London?
To timer, hele året. Grækenland og Storbritannien skifter tid på de samme datoer, så forskellen varierer aldrig.
Har de græske øer samme tid som Athen?
Ja. Hele Grækenland, inklusive Kreta, Rhodos, Korfu og Kykladerne, ligger i én tidszone.
Har Athen samme tid som Istanbul?
Kun om sommeren. Tyrkiet bruger UTC+3 hele året, så Istanbul er én time foran Athen om vinteren og på linje med byen fra slutningen af marts til slutningen af oktober.
Hvornår går solen ned i Athen om sommeren?
Tæt på 20:50 omkring sommersolhverv, fordi Athen ligger vest for den længdegrad, tidszonen bygger på, og Grækenland bruger sommertid.