UltKit

Tid i Hongkong

Hongkong-tid er UTC+8 hele året; sommertid har ikke været brugt siden 1979. Uret viser den lokale tid med sekunder, efterfulgt af dagens solopgang og solnedgang og en tabel med andre byer.

Lokal tid i Hong Kong
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Hong_Kong
Land:
Hong Kong
Koordinater:
22.32° N, 114.17° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+8 hele året

Hongkong-tid og observatoriet

Hong Kong Observatory har varetaget territoriets officielle tid siden 1880'erne. Fra 1885 lod det en tidskugle falde ved Tsim Sha Tsui, så skibe i Victoria Harbour kunne stille deres kronometre, og i dag udsender det tiden fra atomure via internettet. Noonday Gun i Causeway Bay, der stadig affyres kl. 12:00 hver dag, minder om den maritime fortid.

Sommertid blev brugt med mellemrum mellem 1941 og 1979, som regel fra foråret til oktober. Den blev afskaffet, fordi det subtropiske klima allerede gav lange nok aftener, og skiftet gav kun lidt fordel. Siden har HKT ligget fast på UTC+8, den samme forskydning som i Kina, Macao, Taiwan og Singapore.

Børstider og opkald til Vesten

Hong Kong Exchanges and Clearing handler fra kl. 9:30 til kl. 12:00 og fra kl. 13:00 til 16:00, og kontorer har som regel åbent fra kl. 9:00 til 18:00. New York ligger 12 timer efter under amerikansk sommertid og 13 timer om vinteren, så kl. 21:00 i Hong Kong er kl. 9:00 eller 8:00 i New York. London ligger syv eller otte timer efter, så eftermiddagen i Hong Kong passer godt med formiddagen i London. Tabellen HKT til EST viser hele døgnet time for time.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Taipei Taiwan810 kmsamme tid
Manila Philippines1.120 kmsamme tid
Shanghai China1.230 kmsamme tid
Ho Chi Minh City Vietnam1.510 km−1 h
Bangkok Thailand1.730 km−1 h
Beijing China1.970 kmsamme tid

Hong Kong klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Hong Kong på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York21.000.00+15.00+19.00+1
London16.0019.000.00+14.00+1
Paris15.0018.0023.003.00+1
Dubai13.0016.0021.001.00+1
Mumbai11.3014.3019.3023.30
Singapore9.0012.0017.0021.00
Tokyo8.0011.0016.0020.00
Sydney6.009.0014.0018.00

Subtropisk dagslys

Hong Kong ligger lige syd for Krebsens vendekreds ved 22,3° nord. I juni står solen op omkring kl. 5:40 og går ned efter kl. 19:05, hvilket giver cirka 13,5 times dagslys. I december er solopgangen tæt på kl. 7:00 og solnedgangen omkring kl. 17:45, cirka 10 timer og 45 minutter. Solen står højest omkring kl. 12:25, så uret og solen er kun let ude af trit.

Solopgang og solnedgang i Hong Kong

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.21
Solnedgang
17.55
Dagslængde
11 t 34 min
Solhøjde (middag)
12.08
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.2117.5511 t 34 min
tirs. 20. okt.6.2117.5411 t 33 min−1′
ons. 21. okt.6.2117.5311 t 32 min−1′
tors. 22. okt.6.2217.5211 t 31 min−1′
fre. 23. okt.6.2217.5211 t 29 min−2′
lør. 24. okt.6.2317.5111 t 28 min−1′
søn. 25. okt.6.2317.5011 t 27 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Hong Kong

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Hong Kong og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Tidszonekonvertere for Hong Kong

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår brugte Hongkong sidst sommertid?
I 1979. Hong Kong brugte sommertid i mange år mellem 1941 og 1979 og har siden holdt fast i UTC+8 hele året.
Har Hongkong samme tid som Beijing og Shenzhen?
Ja. Hong Kong, Macao og Kina bruger alle UTC+8, så du behøver aldrig stille uret, når du krydser grænsen.
Hvad er klokken i New York, når HKEX åbner?
Åbningen kl. 9:30 i Hong Kong er kl. 21:30 aftenen før i New York under amerikansk sommertid og kl. 20:30 om vinteren.
Hvad er Noonday Gun?
En skibskanon i Causeway Bay, der affyres hver dag ved middagstid. Traditionen stammer fra 1800-tallet og er i dag et af Hong Kongs mest kendte tidssignaler.