UltKit

Tid i Ho Chi Minh City

Ho Chi Minh City bruger Indokina-tid, UTC+7, hele året, altså samme tid som Hanoi, Bangkok og Jakarta. Vietnam har ikke sommertid.

Lokal tid i Ho Chi Minh City
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Ho_Chi_Minh
Land:
Vietnam
Koordinater:
10.82° N, 106.63° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+7 hele året

Solopgang og solnedgang i Ho Chi Minh City

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.42
Solnedgang
17.34
Dagslængde
11 t 51 min
Solhøjde (middag)
11.38
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.5.4217.3411 t 51 min
tirs. 20. okt.5.4217.3311 t 51 min
ons. 21. okt.5.4217.3311 t 50 min−1′
tors. 22. okt.5.4317.3211 t 50 min
fre. 23. okt.5.4317.3211 t 49 min−1′
lør. 24. okt.5.4317.3111 t 49 min
søn. 25. okt.5.4317.3111 t 48 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Ho Chi Minh City, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Ho Chi Minh City på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York20.0023.004.00+18.00+1
London15.0018.0023.003.00+1
Paris14.0017.0022.002.00+1
Dubai12.0015.0020.000.00+1
Mumbai10.3013.3018.3022.30
Singapore8.0011.0016.0020.00
Tokyo7.0010.0015.0019.00
Sydney5.008.0013.0017.00

Saigon-tid og skiftet i 1975

Før genforeningen havde Nord- og Sydvietnam hver sin tid. Syd, med Saigon som hovedstad, skiftede til UTC+8 i slutningen af 1959, mens Nord brugte UTC+7. I juni 1975, få uger efter krigens afslutning, flyttede Syd uret én time tilbage til UTC+7, og hele landet har siden brugt samme tid. Tz-databasen angiver skiftet til den 13. juni 1975.

Byen ligger omkring 106,6° øst, lidt øst for den 105. længdegrad, som UTC+7 bygger på, så uret og solen passer godt sammen: solen står højest omkring kl. 11.52–11.55. Byen ligger kun 10,8° nord for ækvator, og dagslængden varierer fra ca. 11 timer og 29 minutter i december til 12 timer og 45 minutter i juni. Solopgang ligger mellem ca. kl. 5.30 og 6.15, og solnedgang mellem ca. kl. 17.30 og 18.20.

Åbningstider og børsen

Arbejdsdagen starter tidligt: mange kontorer åbner kl. 8.00, offentlige myndigheder kl. 7.30, og en middagspause på en time eller mere er almindelig, hvorefter man holder fyraften omkring kl. 17.00. Livet på gaden begynder endnu tidligere, og kaffebarerne er travle før kl. 6.00. Børsen i Ho Chi Minh City (HOSE) handler i en formiddagssession fra kl. 9.00 til 11.30 og en eftermiddagssession fra kl. 13.00 til ca. 14.45.

Planlægning med New York og London

Ho Chi Minh City er elleve timer foran New York fra marts til november og tolv timer foran i den amerikanske vinter, så kl. 20.00 i Saigon er kl. 8.00 eller 9.00 om morgenen i New York. London ligger seks timer bagud om sommeren og syv om vinteren, så formiddagen i London passer godt til eftermiddagen i Vietnam. Bangkok har samme tid, og tidszonekonverteren dækker alle andre kombinationer.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Ho Chi Minh City samme tid som Hanoi?
Ja. Vietnam har brugt én tidszone, UTC+7, siden 1975, så Ho Chi Minh City, Hanoi og Da Nang viser altid samme tid.
Hvilken tidszone lå Saigon i før 1975?
Sydvietnam brugte UTC+8 fra slutningen af 1959 til juni 1975, én time foran Nord. Syd skiftede derefter til UTC+7 efter genforeningen.
Har Vietnam sommertid?
Nej. Vietnam bruger UTC+7 hele året.
Hvad er handelstiderne på Ho Chi Minh City-børsen?
HOSE handler fra kl. 9.00 til 11.30 og fra kl. 13.00 til ca. 14.45, mandag til fredag, lokal tid.