UltKit

Tid i Manila

Manila bruger filippinsk normaltid, UTC+8, hele året uden sommertid. Den har samme tidsforskel som Singapore, Hongkong, Beijing og Perth.

Lokal tid i Manila
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Manila
Land:
Philippines
Koordinater:
14.60° N, 120.98° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+8 hele året

Solopgang og solnedgang i Manila

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.48
Solnedgang
17.33
Dagslængde
11 t 46 min
Solhøjde (middag)
11.41
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.5.4817.3311 t 46 min
tirs. 20. okt.5.4817.3311 t 45 min−1′
ons. 21. okt.5.4817.3211 t 44 min−1′
tors. 22. okt.5.4817.3211 t 44 min
fre. 23. okt.5.4817.3111 t 43 min−1′
lør. 24. okt.5.4917.3111 t 42 min−1′
søn. 25. okt.5.4917.3011 t 41 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Manila, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Manila på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York21.000.00+15.00+19.00+1
London16.0019.000.00+14.00+1
Paris15.0018.0023.003.00+1
Dubai13.0016.0021.001.00+1
Mumbai11.3014.3019.3023.30
Singapore9.0012.0017.0021.00
Tokyo8.0011.0016.0020.00
Sydney6.009.0014.0018.00

Dagen, Filippinerne sprang over

I mere end tre århundreder blev Filippinerne styret fra Mexico og fulgte Amerikas kalender, på den østlige side af det, der senere blev datolinjen. For at bringe øerne på linje med deres asiatiske handelspartnere sprang de spanske myndigheder tirsdag den 31. december 1844 over: mandag den 30. december blev efterfulgt direkte af onsdag den 1. januar 1845.

Sommertid er kun blevet prøvet kortvarigt, senest i nogle få måneder i 1990. Den officielle tid forvaltes af PAGASA, det nationale vejrinstitut, og siden 2013 har en lov bedt tv- og radiostationer samt offentlige kontorer om at synkronisere deres ure med dens standard, under en kampagne kendt som Juan Time.

Arbejde på Manila-tid og amerikansk tid

Almindelige kontorer har arbejdstid fra 8:00 eller 9:00 til 17:00 eller 18:00. Philippine Stock Exchange handler fra 9:30 til omkring 15:00 med en frokostpause. Manila er også et af verdens største centre for callcentre og business process outsourcing, og hundredtusinder af mennesker arbejder natholdet, så de passer til den amerikanske arbejdsdag: en start kl. 9:00 i New York er kl. 21:00 eller 22:00 i Manila.

Manila ligger tolv timer foran New York, mens USA har sommertid, og tretten timer foran fra november til marts. London ligger syv timer bagud under britisk sommertid og otte om vinteren. Siden PHT til EST viser hver time på døgnet.

Solopgang og solnedgang

Manila ligger på 14,6° nord og omkring 121° øst, tæt på den 120. meridian, som UTC+8 er baseret på, så solhøjde midt på dagen er omkring kl. 11:54 til 11:58. I juni står solen op omkring kl. 5:28 og går ned omkring kl. 18:27, cirka 13 timers dagslys. I december står den op omkring kl. 6:16 og går ned omkring kl. 17:32, en dag på cirka 11 timer og 16 minutter.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Filippinerne nogensinde haft sommertid?
Nej. Filippinerne forbliver på UTC+8 hele året. Det sidste korte forsøg med sommertid var i 1990.
Hvad er PHT?
Philippine Standard Time, UTC+8, ofte forkortet PHT eller PST. Den sidste form er let at forveksle med Pacific Standard Time, som ligger 16 timer bagud.
Hvorfor arbejder så mange i Manila om natten?
Outsourcingvirksomheder, der betjener amerikanske kunder, lægger vagterne, så de passer til den amerikanske arbejdsdag, som falder om natten i Manila.
Har Cebu samme tid som Manila?
Ja. Hele Filippinerne, herunder Cebu, Davao og Palawan, bruger én tidszone.