UltKit

Klokken i Beijing

Beijing bruger kinesisk standardtid, der ligger otte timer foran UTC. Det er den eneste tidszone for hele det kinesiske fastland, og der har ikke været sommertid siden 1991. Uret viser den lokale tid med sekunder, solopgang, solnedgang og en omregningstabel.

Lokal tid i Beijing
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Shanghai
Land:
China
Koordinater:
39.90° N, 116.41° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+8 hele året

Fem geografiske tidszoner, ét ur

Kina strækker sig over omkring 62 længdegrader, svarende til cirka fem tidszoner. Republikken Kina fastsatte i 1912 fem zoner, fra Kunlun-tid (UTC+5:30) i det yderste vest til Changbai-tid (UTC+8:30) i nordøst. Efter 1949 indførte Folkerepublikken én tid for hele landet, Beijing-tid, UTC+8. I praksis holder mange i Xinjiang desuden en uofficiel lokal tid, der ligger to timer efter, og butikker og kontorer i Ürümqi åbner ofte kl. 10:00 Beijing-tid.

Beijing-tid vedligeholdes ikke i Beijing, men af National Time Service Center i Lintong nær Xi'an, som ligger tættere på landets geografiske centrum. Kina brugte sommertid fra 1986 til 1991 og afskaffede den derefter.

Solopgang og solnedgang i hovedstaden

Beijing ligger på 39,9° nord og 116,4° øst, tæt på 120°-meridianen, som definerer UTC+8, så solen står højest omkring kl. 12:00 til 12:30. I juni står solen op omkring kl. 4:45 og går ned omkring kl. 19:45, næsten 15 timers dagslys. I december er solopgangen omkring kl. 7:30 og solnedgangen omkring kl. 16:50, cirka 9 timer og 20 minutter. I Kashgar, hvor man bruger samme ur, kommer solopgangen om vinteren efter kl. 9:30.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Seoul South Korea950 km+1 h
Shanghai China1.070 kmsamme tid
Taipei Taiwan1.720 kmsamme tid
Osaka Japan1.780 km+1 h
Hong Kong Hong Kong1.970 kmsamme tid
Tokyo Japan2.090 km+1 h

Beijing klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Beijing på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York21.000.00+15.00+19.00+1
London16.0019.000.00+14.00+1
Paris15.0018.0023.003.00+1
Dubai13.0016.0021.001.00+1
Mumbai11.3014.3019.3023.30
Singapore9.0012.0017.0021.00
Tokyo8.0011.0016.0020.00
Sydney6.009.0014.0018.00

Opkald til New York og London

Kontorer har som regel arbejdstid fra kl. 9:00 til 18:00 med frokostpause omkring middag. New York er 12 timer bagud under amerikansk sommertid og 13 timer om vinteren, så kl. 21:00 i Beijing er kl. 9:00 eller 8:00 i New York. London er syv timer bagud under britisk sommertid og otte om vinteren. Et opkald kl. 16:00 i Beijing lander kl. 9:00 eller 8:00 i London. Siden China Standard Time til EST viser hver time.

Solopgang og solnedgang i Beijing

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.28
Solnedgang
17.29
Dagslængde
11 t 1 min
Solhøjde (middag)
11.59
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.2817.2911 t 1 min
tirs. 20. okt.6.2917.2810 t 59 min−2′
ons. 21. okt.6.3017.2610 t 56 min−3′
tors. 22. okt.6.3117.2510 t 54 min−2′
fre. 23. okt.6.3217.2410 t 51 min−3′
lør. 24. okt.6.3317.2210 t 49 min−2′
søn. 25. okt.6.3417.2110 t 46 min−3′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Beijing

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Beijing og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Tidszonekonvertere for Beijing

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor bruger hele Kina Beijing-tid?
Regeringen indførte én tid efter 1949 af hensyn til national enhed og enklere administration. Landets fem zoner fra før krigen blev afskaffet.
Hvad er Xinjiang-tid?
En uofficiel lokal tid, UTC+6, to timer efter Beijing-tid, som mange i Xinjiang bruger uformelt. Myndigheder og transport følger Beijing-tid.
Hvor mange timer er Beijing foran New York?
12 timer fra midten af marts til begyndelsen af november og 13 timer om vinteren, fordi det kun er New York, der stiller uret.
Er CST i Beijing det samme som CST i Chicago?
Nej. Forkortelsen er den samme, men China Standard Time er UTC+8, og US Central Standard Time er UTC−6, fjorten timer fra hinanden.