UltKit

Klokken i Shanghai

Shanghai følger kinesisk normaltid, UTC+8, ligesom Beijing og resten af det kinesiske fastland, og bruger ikke sommertid. Uret nedenfor viser det nøjagtige klokkeslæt med dagens solopgang, solnedgang og omregninger.

Lokal tid i Shanghai
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Shanghai
Land:
China
Koordinater:
31.23° N, 121.47° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+8 hele året

En havneby og dens tidssignaler

Længe før Beijing-tid fandtes, stillede Shanghai urene for skibene. Det jesuitiske Xujiahui-observatorium (Zikawei), grundlagt i 1872, leverede tiden, og fra 1884 faldt en tidsbold på Bund'en ved middagstid, så kaptajner på Huangpu-floden kunne tjekke deres kronometre. Gutzlaff-signaltårnet, som senere bar bolden, står stadig i den sydlige ende af Bund'en.

I republikkens tid lå Shanghai i Chungyuan-zonen, den centrale slette, ved UTC+8, så overgangen til én national tid efter 1949 ændrede ikke byens ure. Byen ligger på 121,5° øst, lige øst for 120°-meridianen, hvilket gør Shanghai til en af de få store kinesiske byer, hvor solen står højest lidt før kl. 12.00 store dele af året.

Børsens åbningstider og overlap med USA

Shanghai Stock Exchange handler kl. 9.30–11.30 og 13.00–15.00 på hverdage, en kort session, der slutter, før de europæiske markeder åbner. New York ligger 12 timer efter under amerikansk sommertid og 13 timer om vinteren, mens Los Angeles ligger 15 eller 16 timer efter. For samarbejdspartnere på vestkysten er det sædvanlige tidsrum kl. 8.00–10.00 i Shanghai, hvilket er kl. 17.00–19.00 dagen før i Californien under PDT. Tidstabellen fra Kina til Pacific-tid viser hver time.

London ligger syv timer efter under britisk sommertid og otte om vinteren, så eftermiddagen i Shanghai mødes med formiddagen i London.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Taipei Taiwan690 kmsamme tid
Seoul South Korea870 km+1 h
Beijing China1.070 kmsamme tid
Hong Kong Hong Kong1.230 kmsamme tid
Osaka Japan1.360 km+1 h
Tokyo Japan1.750 km+1 h

Shanghai klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Shanghai på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York21.000.00+15.00+19.00+1
London16.0019.000.00+14.00+1
Paris15.0018.0023.003.00+1
Dubai13.0016.0021.001.00+1
Mumbai11.3014.3019.3023.30
Singapore9.0012.0017.0021.00
Tokyo8.0011.0016.0020.00
Sydney6.009.0014.0018.00

Solopgang og solnedgang ved Yangtze-floden

På 31,2° nord har Shanghai i juni de længste dage med solopgang omkring kl. 4.50 og solnedgang omkring kl. 19.00, cirka 14 timer og 10 minutter med dagslys. I december står solen op omkring kl. 6.45 og går ned omkring kl. 16.55, en dag på cirka 10 timer. De tidlige solopgange om sommeren er en direkte følge af, at man bruger UTC+8 uden sommertid.

Solopgang og solnedgang i Shanghai

søndag den 18. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.58
Solnedgang
17.19
Dagslængde
11 t 21 min
Solhøjde (middag)
11.39
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
søn. 18. okt.5.5817.1911 t 21 min
man. 19. okt.5.5917.1811 t 19 min−2′
tirs. 20. okt.6.0017.1711 t 17 min−2′
ons. 21. okt.6.0017.1611 t 15 min−2′
tors. 22. okt.6.0117.1511 t 14 min−1′
fre. 23. okt.6.0217.1411 t 12 min−2′
lør. 24. okt.6.0317.1311 t 10 min−2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Shanghai

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Shanghai og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Tidszonekonvertere for Shanghai

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Er tiden i Shanghai anderledes end tiden i Beijing?
Nej. Begge bruger kinesisk standardtid, UTC+8. Shanghai ligger cirka 5 grader længere mod øst, så solen står højest der cirka 20 minutter tidligere end i Beijing.
Hvornår lukker Shanghai-børsen i New York-tid?
Lukketid kl. 15.00 i Shanghai er kl. 3.00 i New York under amerikansk sommertid og kl. 2.00 om vinteren.
Hvor mange timer er Los Angeles bagud for Shanghai?
15 timer, mens Californien har Pacific Daylight Time, og 16 timer om vinteren.
Hvad er tidskuglen på Bund?
En signalbold, der faldt ved middagstid, så skibe på Huangpu-floden kunne stille deres ure. Tjenesten startede i 1884 og flyttede senere til Gutzlaff-signaltårnet.