UltKit

Tid i Kuala Lumpur

Kuala Lumpur bruger Malaysia Time, UTC+8, hele året uden sommertid. Malaysiske halvø indførte UTC+8 den 1. januar 1982, og Singapore foretog samme skift på samme tidspunkt.

Lokal tid i Kuala Lumpur
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Kuala_Lumpur
Land:
Malaysia
Koordinater:
3.14° N, 101.69° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+8 hele året

Skiftet i 1982

Indtil udgangen af 1981 fulgte Malaysia på halvøen UTC+7:30, mens Sabah og Sarawak på Borneo fulgte UTC+8. For at give hele føderationen ét ur flyttede regeringen halvøen 30 minutter frem ved midnat den 1. januar 1982. Singapore, der er tæt forbundet med Malaysia gennem handel og dæmningen, fulgte straks efter, så de to forblev i takt, og de har vist samme tid lige siden.

Valget placerede Kuala Lumpur et godt stykke øst for, hvor byens længdegrad egentlig hører hjemme. Med 101,7° øst ligger byen tættere på den 105. meridian for UTC+7 end på den 120. meridian for UTC+8, så solen går mere end en time efter uret. Solen står højest omkring kl. 13:11 til 13:15.

Sene morgener, sene aftener

Denne forskydning giver Kuala Lumpur et velkendt sent dagslys. Solen står op omkring kl. 7:00 til 7:25 hele året, og den går ned omkring kl. 19:00 til 19:30. Tæt på ækvator ændrer dagslængden sig næsten ikke, fra ca. 11 timer og 56 minutter i december til 12 timer og 18 minutter i juni. Børn går ofte i skole i mørke, og aftenplaner udendørs begynder sent. Under ramadanen brydes fasten ved solnedgang, hvilket i Kuala Lumpur er omkring kl. 19:15.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Singapore Singapore310 kmsamme tid
Ho Chi Minh City Vietnam1.010 km−1 h
Jakarta Indonesia1.190 km−1 h
Bangkok Thailand1.190 km−1 h
Manila Philippines2.470 kmsamme tid
Hong Kong Hong Kong2.520 kmsamme tid

Kuala Lumpur klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Kuala Lumpur på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York21.000.00+15.00+19.00+1
London16.0019.000.00+14.00+1
Paris15.0018.0023.003.00+1
Dubai13.0016.0021.001.00+1
Mumbai11.3014.3019.3023.30
Singapore9.0012.0017.0021.00
Tokyo8.0011.0016.0020.00
Sydney6.009.0014.0018.00

Kontortider, Bursa Malaysia og opkald

Kontorer i Kuala Lumpur arbejder som regel fra 8:30 eller 9:00 til 17:30 eller 18:00, mandag til fredag. Bursa Malaysia handler i to sessioner, 9:00 til 12:30 og 14:30 til 17:00. Kuala Lumpur er tolv timer foran New York fra marts til november og tretten timer foran i den amerikanske vinter, og syv eller otte timer foran London. Singapore viser altid samme tid; for andre byer kan du bruge tidszonekonverteren.

Solopgang og solnedgang i Kuala Lumpur

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.57
Solnedgang
18.59
Dagslængde
12 t 2 min
Solhøjde (middag)
12.58
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.5718.5912 t 2 min
tirs. 20. okt.6.5618.5912 t 2 min
ons. 21. okt.6.5618.5812 t 2 min
tors. 22. okt.6.5618.5812 t 2 min
fre. 23. okt.6.5618.5812 t 2 min
lør. 24. okt.6.5618.5812 t 2 min
søn. 25. okt.6.5618.5712 t 1 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Kuala Lumpur

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Kuala Lumpur og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor bruger Malaysia UTC+8?
For at forene landet. Malaysia på halvøen skiftede fra UTC+7:30 til UTC+8 den 1. januar 1982, så det passede med Sabah og Sarawak på Borneo.
Har Kuala Lumpur samme tid som Singapore?
Ja. Singapore skiftede til UTC+8 sammen med Malaysia i 1982, og de to har vist samme tid lige siden.
Hvorfor står solen så sent op i Kuala Lumpur?
Byens længdegrad svarer bedre til UTC+7 end til UTC+8, så uret er mere end en time foran solen, og solopgangen kommer omkring kl. 7:00 eller senere.
Har Malaysia sommertid?
Nej. Malaysia bruger UTC+8 hele året. Dagslængden tæt på ækvator ændrer sig med under en halv time gennem årstiderne.