UltKit

Tid i Kairo

Kairo bruger østeuropæisk tid, UTC+2, og har siden 2023 skiftet til sommertid, UTC+3, fra den sidste fredag i april til den sidste torsdag i oktober. Uret viser, hvilken tidsforskydning der gælder i dag.

Lokal tid i Cairo
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Africa/Cairo
Land:
Egypt
Koordinater:
30.04° N, 31.24° E
Tidsskift i 2026:
frem den 24. april 2026 · tilbage den 29. oktober 2026 (UTC+2 / UTC+3)

Egyptens skiftende sommertid

Få lande har skiftet mening om sommertid så ofte som Egypten. Landet havde sommertid i årtier, afskaffede den i 2011, genindførte den i 2014 med en pause under ramadanen, droppede den igen i 2015, og i 2016 aflyste det et planlagt skifte blot få dage før, så telefoner og flyselskabers systemer viste en time forkert. Sommertiden vendte tilbage i 2023 som en energibesparende foranstaltning, og regeringen har beholdt den hvert år siden.

Den nuværende regel er usædvanlig: Urene stilles frem ved midnat ved begyndelsen af den sidste fredag i april og stilles tilbage ved midnat i slutningen af den sidste torsdag i oktober. I 2026 var det den 24. april og natten mellem den 29. og 30. oktober. Da disse datoer afviger fra både det europæiske og det amerikanske skema, ændrer forskellen mellem Cairo og London eller New York sig flere gange om året.

Den egyptiske arbejdsuge

Weekenden er fredag og lørdag, så arbejdsugen løber fra søndag til torsdag. Offentlige kontorer åbner typisk omkring kl. 8.00 eller 9.00 og lukker senest kl. 15.00, mens private virksomheder ofte arbejder fra kl. 9.00 til 17.00. Den egyptiske børs (EGX) handler fra kl. 10.00 til 14.30, søndag til torsdag. Under ramadanen forkortes den officielle arbejdstid, og byens rytme flytter sig til aftenen efter iftar.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Tel Aviv Israel410 kmsamme tid
Athens Greece1.120 kmsamme tid
Istanbul Türkiye1.240 kmsamme tid
Riyadh Saudi Arabia1.630 kmsamme tid
Doha Qatar2.060 kmsamme tid
Rome Italy2.130 km−1 h

Cairo klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Cairo på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York16.0019.000.00+14.00+1
London11.0014.0019.0023.00
Paris10.0013.0018.0022.00
Dubai8.0011.0016.0020.00
Mumbai6.309.3014.3018.30
Singapore4.007.0012.0016.00
Tokyo3.006.0011.0015.00
Sydney1.004.009.0013.00

Kairo sammenlignet med New York og London

Det meste af året er Cairo syv timer foran New York, så kl. 9.00 i New York er kl. 16.00 i Cairo, og to timer foran London. Fra anden søndag i marts til sidste fredag i april er forskellen til New York seks timer, og London er kun én time bagud; i nogle få dage i slutningen af oktober er Cairo tre timer foran London. Siden EET til EST og tidszonekonverteren håndterer disse skift. Dagslyset varierer fra omkring 14 timer i juni, hvor solen går ned omkring kl. 20.00 med sommertid, til omkring 10 timer og 13 minutter i december, hvor solen går ned lige før kl. 17.00.

Solopgang og solnedgang i Cairo

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.59
Solnedgang
18.20
Dagslængde
11 t 21 min
Solhøjde (middag)
12.40
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.5918.2011 t 21 min
tirs. 20. okt.7.0018.1911 t 19 min−2′
ons. 21. okt.7.0018.1811 t 17 min−2′
tors. 22. okt.7.0118.1711 t 16 min−1′
fre. 23. okt.7.0218.1611 t 14 min−2′
lør. 24. okt.7.0218.1511 t 12 min−2′
søn. 25. okt.7.0318.1411 t 11 min−1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Cairo

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Cairo og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Tidszonekonvertere for Cairo

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Egypten sommertid nu?
Ja. Egypten genindførte sommertid i 2023. Urene stilles til UTC+3 den sidste fredag i april og tilbage til UTC+2 efter den sidste torsdag i oktober.
Hvornår er det weekend i Kairo?
Fredag og lørdag. Kontorer, banker og børsen arbejder fra søndag til torsdag.
Hvor mange timer er Kairo foran New York?
Normalt syv timer. Fra midten af marts til slutningen af april, mens New York har sommertid og Egypten endnu ikke har, er forskellen seks timer.
Viser Kairo og Athen nogensinde forskellig tid?
Ja, i nogle uger om året. Om vinteren bruger begge UTC+2, og fra slutningen af april til slutningen af oktober bruger begge UTC+3. Mellem slutningen af marts og slutningen af april er Athen én time foran, fordi Grækenland skifter tidligere, og i nogle få dage i slutningen af oktober er Cairo foran, fordi Grækenland skifter tilbage først.
Hvad er åbningstiderne for handel på den egyptiske børs?
EGX handler fra kl. 10.00 til 14.30 Cairo-tid, søndag til torsdag, med justerede sessioner under ramadanen.