UltKit

Tid i Tel Aviv

Tel Aviv bruger Israel Standard Time, UTC+2, om vinteren og Israel Daylight Time, UTC+3, fra fredagen før sidste søndag i marts til sidste søndag i oktober.

Lokal tid i Tel Aviv
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Jerusalem
Land:
Israel
Koordinater:
32.09° N, 34.78° E
Tidsskift i 2026:
frem den 27. marts 2026 · tilbage den 25. oktober 2026 (UTC+2 / UTC+3)

Klokken i Tel Aviv, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Tel Aviv på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York16.0019.000.00+14.00+1
London11.0014.0019.0023.00
Paris10.0013.0018.0022.00
Dubai8.0011.0016.0020.00
Mumbai6.309.3014.3018.30
Singapore4.007.0012.0016.00
Tokyo3.006.0011.0015.00
Sydney1.004.009.0013.00

Israels regler for sommertid

Israelsk sommertid var tidligere et politisk emne. I mange år sluttede den før Yom Kippur, ofte i september, så fasten kunne slutte en time tidligere om aftenen. En lov fra 2013 forlængede den: Nu stilles uret frem kl. 2:00 om natten fredagen før sidste søndag i marts og tilbage kl. 2:00 om natten sidste søndag i oktober. Omstillingen om efteråret er den samme som i Europa; omstillingen om foråret kommer to dage tidligere end i EU, så en weekend hvert år i marts er Tel Aviv tre timer foran London i stedet for to.

Jerusalem, Haifa, Eilat og resten af Israel følger det samme ur. Byen ligger ved ca. 34,8° øst, tæt på den 30. længdegrad, som UTC+2 følger, så solen står højest omkring kl. 11:39 om vinteren og kl. 12:42 om sommeren.

Den israelske uge

De fleste kontorer arbejder fra søndag til torsdag, cirka kl. 9:00 til 18:00, og fredag er en kort dag for butikker og service, før sabbatten begynder ved solnedgang. Den offentlige transport holder stort set pause fra fredag aften til lørdag aften. Børsen i Tel Aviv flyttede sin handelsuge til mandag til fredag i starten af 2026, så den passer med markeder i udlandet, selvom mange virksomheder stadig betragter søndag som en arbejdsdag. Solnedgangen om fredagen har praktisk betydning: omkring kl. 16:40 i slutningen af december og næsten kl. 19:50 i juni.

Solens tider i Tel Aviv

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.47
Solnedgang
18.04
Dagslængde
11 t 17 min
Solhøjde (middag)
12.25
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.4718.0411 t 17 min
tirs. 20. okt.6.4718.0211 t 15 min−2′
ons. 21. okt.6.4818.0111 t 13 min−2′
tors. 22. okt.6.4918.0011 t 11 min−2′
fre. 23. okt.6.5017.5911 t 10 min−1′
lør. 24. okt.6.5017.5811 t 8 min−2′
søn. 25. okt.5.5116.5711 t 6 min−2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Opkald med New York og London

Tel Aviv er syv timer foran New York det meste af året, så kl. 9:00 i New York er kl. 16:00 i Tel Aviv. I cirka tre uger i marts og en uge omkring starten af november er forskellen seks timer. London er normalt to timer bagud. Fordi Israel arbejder om søndagen og Vesten om fredagen, er det fulde overlap mandag til torsdag. Tidszonekonverteren viser det præcise tidspunkt for enhver dato.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår stiller Israel urene frem?
Kl. 2:00 om natten fredagen før sidste søndag i marts. I 2026 var det den 27. marts, to dage før Europa.
Hvornår slutter sommertiden i Israel?
Sidste søndag i oktober kl. 2:00 om natten, samme dag som i Den Europæiske Union.
Er tiden i Tel Aviv den samme som i Jerusalem?
Ja. Israel har én tidszone, så Tel Aviv, Jerusalem, Haifa og Eilat viser altid det samme klokkeslæt.
Hvad betyder IDT?
Israel Daylight Time, UTC+3, som bruges fra slutningen af marts til slutningen af oktober. Om vinteren bruger Israel Israel Standard Time, UTC+2.
Hvor mange timer er Tel Aviv foran New York?
Som regel syv. I de korte perioder, hvor USA og Israel har skiftet ur på forskellige datoer, er den seks.