UltKit

Klokken i Riyadh

Riyadh følger Arabia Standard Time, UTC+3, hele året. Saudi-Arabien har ikke sommertid, så forskydningen ændrer sig aldrig, og det er kun urene i Europa og Nordamerika, der flytter sig i forhold til den.

Lokal tid i Riyadh
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Asia/Riyadh
Land:
Saudi Arabia
Koordinater:
24.71° N, 46.68° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+3 hele året

Klokken i Riyadh, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Riyadh på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York16.0019.000.00+14.00+1
London11.0014.0019.0023.00
Paris10.0013.0018.0022.00
Dubai8.0011.0016.0020.00
Mumbai6.309.3014.3018.30
Singapore4.007.0012.0016.00
Tokyo3.006.0011.0015.00
Sydney1.004.009.0013.00

Arabia Standard Time

Riyadh brugte lokal middeltid indtil 1947, hvor Saudi-Arabien indførte UTC+3. Før da brugte mange byer i Arabien en solnedgangsbaseret tidsregning, hvor dagen begyndte ved aftenstid, og denne skik holdt sig flere steder ind i midten af 1900-tallet. I dag bruger hele kongeriget, fra Jeddah ved Det Røde Hav til Dammam ved Golfen, én enkelt tidszone, som deles med Kuwait, Bahrain, Qatar og Irak.

Byen ligger ved omkring 46,7° øst, tæt på den 45. længdegrad, som UTC+3 bygger på, så solen står højest omkring kl. 11:51 til 11:55. Dagslyset varer fra ca. 10 timer og 36 minutter i december, hvor solen går ned omkring kl. 17:09, til ca. 13 timer og 40 minutter i juni, hvor solen står op omkring kl. 5:05.

Den saudiske uge og arbejdstider

Siden 2013 har weekenden været fredag og lørdag, så arbejdsugen løber fra søndag til torsdag. Offentlige kontorer har traditionelt formiddagsåbningstid, mens private virksomheder ofte arbejder fra 8:00 eller 9:00 til 17:00 eller senere. Den saudiske børs, Tadawul, handler fra 10:00 til 15:00 søndag til torsdag. De daglige bedetider, som flytter sig med solen, præger stadig byen: nogle butikker lukker kortvarigt ved hver bøn. Under ramadanen er de officielle åbningstider forkortede, og en stor del af livet flytter til natten.

Solens tider i Riyadh

søndag den 18. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.52
Solnedgang
17.23
Dagslængde
11 t 31 min
Solhøjde (middag)
11.38
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
søn. 18. okt.5.5217.2311 t 31 min
man. 19. okt.5.5317.2311 t 30 min−1′
tirs. 20. okt.5.5317.2211 t 29 min−1′
ons. 21. okt.5.5417.2111 t 27 min−2′
tors. 22. okt.5.5417.2011 t 26 min−1′
fre. 23. okt.5.5517.1911 t 25 min−1′
lør. 24. okt.5.5517.1811 t 23 min−2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Riyadh i forhold til New York og London

Riyadh er otte timer foran New York fra november til marts og syv timer foran resten af året; et opkald kl. 9:00 i New York lander kl. 16:00 eller 17:00. London er tre timer bagud om vinteren og to timer bagud under britisk sommertid. Fordi fredag er fridag i Riyadh og søndag i London og New York, er den fælles arbejdsuge kun mandag til torsdag. Tidszonekonverteren viser ethvert bestemt klokkeslæt.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Saudi-Arabien sommertid?
Nej. Saudi-Arabien bruger UTC+3 hele året og har ikke indført sommertid.
Har Jeddah samme tid som Riyadh?
Ja. Saudi-Arabien har kun én tidszone, så Riyadh, Jeddah, Mekka, Medina og Dammam har alle samme tid, Arabia Standard Time.
Hvilke dage har den saudiske børs åbent?
Tadawul handler fra søndag til torsdag, kl. 10:00 til 15:00 Riyadh-tid. Fredag og lørdag er weekend.
Hvad er tidsforskellen mellem Riyadh og Dubai?
Dubai er én time foran Riyadh hele året, da Forenede Arabiske Emirater bruger UTC+4, og ingen af landene stiller uret.