UltKit

MSK til EST

Moskva er 8 timer foran New York fra november til marts og 7 timer foran, mens USA har sommertid. Kl. 16.00 i Moskva er kl. 8.00 i New York om vinteren og kl. 9.00 om sommeren.

MSK
Moscow Time
--:--
Nu ·
EST
Eastern Time
--:--
Nu ·
Eastern Time · UTC+0
—
Forskel lige nu
EST 7 timer bagud for MSK
Fælles kontortid
01–02 MSK
Sommertid
Kun EST skifter mellem sommer- og vintertid

MSK til EST, time for time

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

  1. 0.0017.00−1
  2. 1.0018.00−1
  3. 2.0019.00−1
  4. 3.0020.00−1
  5. 4.0021.00−1
  6. 5.0022.00−1
  7. 6.0023.00−1
  8. 7.000.00
  9. 8.001.00
  10. 9.002.00
  11. 10.003.00
  12. 11.004.00
  13. 12.005.00
  14. 13.006.00
  15. 14.007.00
  16. 15.008.00
  17. 16.009.00
  18. 17.0010.00
  19. 18.0011.00
  20. 19.0012.00
  21. 20.0013.00
  22. 21.0014.00
  23. 22.0015.00
  24. 23.0016.00

Hvorfor Moskva holdt op med at stille urene

Rusland brugte sommertid i årtier, men stoppede i 2011 med at stille uret og blev på permanent sommertid, så Moskva lå på UTC+4. De mørke vintermorgener var upopulære, og i oktober 2014 gik landet over til permanent normaltid; Moskva har siden ligget på UTC+3. I de tre år var Moskva 9 timer foran New York om vinteren. I dag kommer alle ændringer fra den amerikanske side, den anden søndag i marts og den første søndag i november.

Moskva-tid er kun én af Ruslands elleve tidszoner, fra Kaliningrad på UTC+2 til Kamtjatka på UTC+12. Jernbanens køreplaner i Rusland var længe trykt i Moskva-tid i hele landet, en vane der forvirrede rejsende i Sibirien; langdistancetogene skiftede til lokal tid i 2018.

Hockeyaftener og morgenopkald

Russiske spillere udgør en stor del af NHL, og deres fans derhjemme ser kampene om natten. En kamp kl. 19.00 østamerikansk tid er kl. 3.00 i Moskva i vintermånederne og kl. 2.00 i oktober og fra midten af marts til april. Playoff-kampe i maj starter kl. 2.00 eller 3.00 Moskva-tid, så mange fans ser genudsendelsen til morgenmad.

Ved opkald svarer eftermiddagen i Moskva til morgenen i New York: kl. 16.00 til 18.00 i Moskva er kl. 8.00 til 10.00 i New York om vinteren og kl. 9.00 til 11.00 om sommeren. Brighton Beach i Brooklyn, hjemsted for et af USA's største russisktalende miljøer, har samme vane ved familieopkald. Tjek en anden dato med tidszoneomregneren.

Tidsskift i år

  • —MSK: ingen tidsskift i år
  • 8. mar. 2026EST: uret stilles frem, UTC−5 → UTC−4
  • 1. nov. 2026EST: uret stilles tilbage, UTC−4 → UTC−5

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Stiller Moskva urene om?
Nej. Siden oktober 2014 har Moskva ligget på UTC+3 hele året, så forskellen til New York ændrer sig kun, når uret skiftes i USA.
Hvor mange tidszoner har Rusland?
Elleve, fra UTC+2 i Kaliningrad til UTC+12 i Kamtjatka og Tjukotka. Moskva-tid dækker størstedelen af det europæiske Rusland.
Hvad er klokken i Moskva, når en NHL-kamp starter kl. 19 Eastern?
Kl. 3.00 i Moskva fra november til midten af marts og kl. 2.00, mens USA har sommertid.
Hvor meget var Moskva foran New York mellem 2011 og 2014?
Da Moskva lå på UTC+4 hele året, var klokken 9 timer foran New York om vinteren og 8 timer foran om sommeren.