MSK til EST
Moskva er 8 timer foran New York fra november til marts og 7 timer foran, mens USA har sommertid. Kl. 16.00 i Moskva er kl. 8.00 i New York om vinteren og kl. 9.00 om sommeren.
- Forskel lige nu
- EST 7 timer bagud for MSK
- Fælles kontortid
- 01–02 MSK
- Sommertid
- Kun EST skifter mellem sommer- og vintertid
MSK til EST, time for time
Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).
- 0.0017.00−1
- 1.0018.00−1
- 2.0019.00−1
- 3.0020.00−1
- 4.0021.00−1
- 5.0022.00−1
- 6.0023.00−1
- 7.000.00
- 8.001.00
- 9.002.00
- 10.003.00
- 11.004.00
- 12.005.00
- 13.006.00
- 14.007.00
- 15.008.00
- 16.009.00
- 17.0010.00
- 18.0011.00
- 19.0012.00
- 20.0013.00
- 21.0014.00
- 22.0015.00
- 23.0016.00
Hvorfor Moskva holdt op med at stille urene
Rusland brugte sommertid i årtier, men stoppede i 2011 med at stille uret og blev på permanent sommertid, så Moskva lå på UTC+4. De mørke vintermorgener var upopulære, og i oktober 2014 gik landet over til permanent normaltid; Moskva har siden ligget på UTC+3. I de tre år var Moskva 9 timer foran New York om vinteren. I dag kommer alle ændringer fra den amerikanske side, den anden søndag i marts og den første søndag i november.
Moskva-tid er kun én af Ruslands elleve tidszoner, fra Kaliningrad på UTC+2 til Kamtjatka på UTC+12. Jernbanens køreplaner i Rusland var længe trykt i Moskva-tid i hele landet, en vane der forvirrede rejsende i Sibirien; langdistancetogene skiftede til lokal tid i 2018.
Hockeyaftener og morgenopkald
Russiske spillere udgør en stor del af NHL, og deres fans derhjemme ser kampene om natten. En kamp kl. 19.00 østamerikansk tid er kl. 3.00 i Moskva i vintermånederne og kl. 2.00 i oktober og fra midten af marts til april. Playoff-kampe i maj starter kl. 2.00 eller 3.00 Moskva-tid, så mange fans ser genudsendelsen til morgenmad.
Ved opkald svarer eftermiddagen i Moskva til morgenen i New York: kl. 16.00 til 18.00 i Moskva er kl. 8.00 til 10.00 i New York om vinteren og kl. 9.00 til 11.00 om sommeren. Brighton Beach i Brooklyn, hjemsted for et af USA's største russisktalende miljøer, har samme vane ved familieopkald. Tjek en anden dato med tidszoneomregneren.
Tidsskift i år
- —MSK: ingen tidsskift i år
- 8. mar. 2026EST: uret stilles frem, UTC−5 → UTC−4
- 1. nov. 2026EST: uret stilles tilbage, UTC−4 → UTC−5
Byer i disse zoner
Andre konverteringer med disse zoner
Ofte stillede spørgsmål
- Stiller Moskva urene om?
- Nej. Siden oktober 2014 har Moskva ligget på UTC+3 hele året, så forskellen til New York ændrer sig kun, når uret skiftes i USA.
- Hvor mange tidszoner har Rusland?
- Elleve, fra UTC+2 i Kaliningrad til UTC+12 i Kamtjatka og Tjukotka. Moskva-tid dækker størstedelen af det europæiske Rusland.
- Hvad er klokken i Moskva, når en NHL-kamp starter kl. 19 Eastern?
- Kl. 3.00 i Moskva fra november til midten af marts og kl. 2.00, mens USA har sommertid.
- Hvor meget var Moskva foran New York mellem 2011 og 2014?
- Da Moskva lå på UTC+4 hele året, var klokken 9 timer foran New York om vinteren og 8 timer foran om sommeren.