UltKit

EST til JST

Når klokken er 20.00 i New York, er den 10.00 næste morgen i Tokyo om vinteren og 9.00, mens USA har sommertid. Japan stiller aldrig uret om, så forskellen til den amerikanske østkyst er 14 timer fra november til marts og 13 timer resten af året.

EST
Eastern Time
--:--
Nu ·
JST
Japan Standard Time
--:--
Nu ·
Japan Standard Time · UTC+0
—

Konvertér den anden vej: JST → EST

Hvornår Tokyo allerede er på næste dato

Fra kl. 10.00 østamerikansk tid om vinteren, eller kl. 11.00 om sommeren, er klokken i Tokyo allerede rykket ind i næste dag. En mail sendt kl. 17.00 en torsdag i New York ankommer kl. 7.00 fredag morgen i Tokyo om vinteren og kl. 6.00 fredag om sommeren. Derfor får teams i New York, der afslutter ugen med en anmodning, ofte først svar om mandagen: Når man i Japan læser den, er den japanske arbejdsuge næsten forbi.

Den samme regnestykke forklarer, hvorfor japanske fans ser amerikansk sport til morgenmad. En baseballkamp, der starter kl. 19.05 østamerikansk tid i juli, begynder kl. 8.05 i Tokyo, og sene anime-udsendelser, der vises i Japan kl. 23.00, dukker op på simulcast-tjenester omkring kl. 9.00 østamerikansk tid om vinteren og kl. 10.00 om sommeren.

Hvad den amerikanske tidsomstilling betyder for faste møder

Kalenderinvitationer oprettet i New York beholder deres østamerikanske tid, så det er Tokyo-siden, der flytter sig. Et fast møde kl. 20.00 østamerikansk tid ligger kl. 10.00 i Tokyo hele vinteren. Efter anden søndag i marts rykker det til kl. 9.00, og første søndag i november vender det tilbage til kl. 10.00. Hvis mødet i stedet er forankret i Tokyo, er det New York-siden, der rykker en time på de datoer.

Skriv begge tidspunkter i invitationen, inklusive ugedagen, for eksempel "tirs. 9.00 JST / man. 20.00 EDT". Japanske tidsplaner bruger ofte 24-timersur, så "21:00" er tydeligere end "9 PM" for en japansk læser. For andre bypar bruger tidszonekonverter reglerne for den dato, du vælger.

Byer i disse zoner

EST → JST hurtig oversigt

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

ESTJST
0.0013.00
1.0014.00
2.0015.00
3.0016.00
4.0017.00
5.0018.00
6.0019.00
7.0020.00
8.0021.00
9.0022.00
10.0023.00
11.000.00+1
ESTJST
12.001.00+1
13.002.00+1
14.003.00+1
15.004.00+1
16.005.00+1
17.006.00+1
18.007.00+1
19.008.00+1
20.009.00+1
21.0010.00+1
22.0011.00+1
23.0012.00+1
Forskel lige nu
JST 13 timer foran EST
Fælles kontortid
Ingen arbejdstider på hverdage overlapper; den ene side må arbejde før 9:00 eller efter 17:00.
Sommertid
Kun EST skifter mellem sommer- og vintertid

Tidsskift i år

  • 8. mar. 2026EST: uret stilles frem, UTC−5 → UTC−4
  • 1. nov. 2026EST: uret stilles tilbage, UTC−4 → UTC−5
  • —JST: ingen tidsskift i år

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Hvis klokken er 20 på østkysttid (Eastern), hvad er klokken så i Japan?
Kl. 10.00 næste dag om vinteren (EST) og kl. 9.00 næste dag om sommeren (EDT).
Hvorfor ændrer tidsforskellen mellem New York og Tokyo sig i november?
Første søndag i november skifter USA fra EDT til EST. Japan ændrer ikke tid, så forskellen vokser fra 13 til 14 timer indtil anden søndag i marts.
Hvornår er det bedst at ringe til Japan fra den amerikanske østkyst?
Mellem kl. 19.00 og 22.00 østamerikansk tid, hvilket er starten på næste arbejdsdag i Tokyo. Morgenmøder fra New York lander midt om natten i Japan.
Fra hvilket klokkeslæt i New York er Tokyo på næste dato?
Fra kl. 10.00 EST om vinteren og kl. 11.00 EDT om sommeren. Efter det tidspunkt bør enhver dato, du oplyser til en japansk kollega, være den følgende dag.
Hvilke japanske helligdage bør et team i New York planlægge efter?
Golden Week i slutningen af april og begyndelsen af maj, Obon-perioden i midten af august og nytårsferien, der normalt løber fra omkring den 29. december til den 3. januar, hvor mange kontorer holder lukket.