UltKit

Tid i Johannesburg

Johannesburg følger sydafrikansk normaltid (South African Standard Time), UTC+2, hele året. Sydafrika har ikke haft sommertid siden 1944, så byens ur stilles aldrig om; kun tidsforskellen til Europa og Nordamerika ændrer sig.

Lokal tid i Johannesburg
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Africa/Johannesburg
Land:
South Africa
Koordinater:
26.20° S, 28.05° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+2 hele året

Klokken i Johannesburg, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Johannesburg på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York15.0018.0023.003.00+1
London10.0013.0018.0022.00
Paris9.0012.0017.0021.00
Dubai7.0010.0015.0019.00
Mumbai5.308.3013.3017.30
Singapore3.006.0011.0015.00
Tokyo2.005.0010.0014.00
Sydney0.003.008.0012.00

Én tidszone for hele Sydafrika

SAST har været UTC+2 siden 1903, da de kolonier, der senere dannede Sydafrika, blev enige om én fælles standardtid baseret på den 30. østlige længdegrad. Sommertid blev kun prøvet under Anden Verdenskrig, fra 1942 til 1944. Hele landet, fra Cape Town til Durban, samt Lesotho og Eswatini har samme tid, selvom solen står op omkring 50 minutter senere i Cape Town end i Durban på grund af forskellen i længdegrad.

Johannesburg ligger på omkring 28° øst, tæt på zonens referencemeridian, så solens højeste punkt indtræffer hele året omkring kl. 12:06 til 12:09. Da byen ligger på den sydlige halvkugle, kommer de lange dage i december: solopgang omkring kl. 5:12 og solnedgang omkring kl. 18:59, cirka 13 timer og 47 minutters lys. I juni står solen op omkring kl. 6:54 og går ned omkring kl. 17:24, en dag på cirka 10,5 time.

Kontortider og JSE

Johannesburg er Afrikas vigtigste finanscenter. Kontorer arbejder typisk fra 8:00 til 17:00, og Johannesburg Stock Exchange handler fra 9:00 til 17:00 lokal tid med en lukkeauktion lige før 17:00. Disse tider overlapper næsten helt med Londons handelsdag.

Solens tider i Johannesburg

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.29
Solnedgang
18.16
Dagslængde
12 t 48 min
Solhøjde (middag)
11.52
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.5.2918.1612 t 48 min
tirs. 20. okt.5.2818.1712 t 49 min+1′
ons. 21. okt.5.2718.1712 t 50 min+1′
tors. 22. okt.5.2618.1812 t 52 min+2′
fre. 23. okt.5.2518.1912 t 53 min+1′
lør. 24. okt.5.2418.1912 t 55 min+2′
søn. 25. okt.5.2318.2012 t 56 min+1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Opkald mellem Johannesburg, London og New York

Under britisk sommertid er Johannesburg én time foran London; om vinteren i Storbritannien er byen to timer foran. I forhold til New York er forskellen syv timer fra november til marts og seks timer fra marts til november, så et møde kl. 9:00 i New York er kl. 15:00 eller 16:00 i Johannesburg. På siden SAST til EST kan du se hver time, og verdensuret sammenligner Johannesburg med 68 andre byer.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Stiller Sydafrika urene om til sommertid?
Nej. Sydafrika holder sig til UTC+2 hele året og har ikke brugt sommertid siden 1944.
Følger Cape Town Johannesburg-tid?
Ja. Hele landet bruger sydafrikansk standardtid, selvom solopgang og solnedgang i Cape Town ligger cirka 50 minutter senere, fordi byen ligger længere mod vest.
Hvad er tidsforskellen mellem Johannesburg og London?
To timer fra slutningen af oktober til slutningen af marts og én time, mens Storbritannien har britisk sommertid.
Hvad er JSE's åbningstider?
Johannesburg Stock Exchange handler fra 9:00 til 17:00 sydafrikansk tid, mandag til fredag, med en lukkeauktion i slutningen af dagen.