UltKit

SAST til EST

Johannesburg og Cape Town er 7 timer foran New York i den nordlige vinter og 6 timer foran, mens USA har sommertid. Kl. 9.00 i Johannesburg er kl. 2.00 i New York i januar og kl. 3.00 i juli.

SAST
South Africa Time
--:--
Nu ·
EST
Eastern Time
--:--
Nu ·
Eastern Time · UTC+0
—

JSE og Wall Street

South Africa Standard Time (SAST) er UTC+2 i hele landet, uden sommertid; Sydafrika ændrede sidst urene i 1940'erne. Børsen JSE i Johannesburg handler fra kl. 9.00 til kl. 17.00 lokal tid. Om vinteren på den nordlige halvkugle falder åbningen i New York kl. 9.30 Eastern på kl. 16.30 i Johannesburg, så de to markeder kun overlapper i den sidste halve time af JSE's handelsdag; om sommeren er åbningen i New York kl. 15.30 i Johannesburg, hvilket giver cirka halvanden times overlap.

Mange sydafrikanske mine- og råvarevirksomheder er noteret på begge markeder og følges begge steder, så analytikere i Johannesburg holder øje med nyheder fra New York før åbning fra sidst på eftermiddagen.

Callcentre, fly og sommerferie

Cape Town, Durban og Johannesburg huser kundeservicecentre for amerikanske og britiske virksomheder, hjulpet af gode engelskkundskaber og en tidszone, der passer til begge. Medarbejdere, der dækker New York-tid, arbejder fra kl. 15 eller 16 til sent på aftenen sydafrikansk tid. Til møder svarer kl. 15–17 i Johannesburg til kl. 8–10 i New York om vinteren og kl. 9–11 om sommeren.

Delta flyver direkte fra Atlanta og United fra Newark til Johannesburg og Cape Town på cirka 15 til 16 timer. Sydafrikas store ferieperiode løber fra midten af december til begyndelsen af januar, midt i den sydlige sommer, hvor mange virksomheder holder lukket eller har reducerede åbningstider. Tæl arbejdsdagene omkring den med dage mellem datoer.

Byer i disse zoner

SAST → EST hurtig oversigt

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

SASTEST
0.0018.00−1
1.0019.00−1
2.0020.00−1
3.0021.00−1
4.0022.00−1
5.0023.00−1
6.000.00
7.001.00
8.002.00
9.003.00
10.004.00
11.005.00
SASTEST
12.006.00
13.007.00
14.008.00
15.009.00
16.0010.00
17.0011.00
18.0012.00
19.0013.00
20.0014.00
21.0015.00
22.0016.00
23.0017.00
Forskel lige nu
EST 6 timer bagud for SAST
Fælles kontortid
00–02 SAST
Sommertid
Kun EST skifter mellem sommer- og vintertid

Tidsskift i år

  • —SAST: ingen tidsskift i år
  • 8. mar. 2026EST: uret stilles frem, UTC−5 → UTC−4
  • 1. nov. 2026EST: uret stilles tilbage, UTC−4 → UTC−5

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Har Sydafrika sommertid?
Nej. Sydafrika har UTC+2 hele året og har ikke brugt sommertid siden 1940'erne.
Hvad er klokken i New York, når JSE lukker?
Lukketid kl. 17.00 i Johannesburg er kl. 10.00 Eastern om vinteren og kl. 11.00 Eastern om sommeren.
Hvad er klokken i Johannesburg, når den er 9.00 i New York?
Kl. 16.00 i Johannesburg, når USA har normaltid, og kl. 15.00, når USA har sommertid.
Har Cape Town samme tid som Johannesburg?
Ja. Hele Sydafrika bruger én tidszone, SAST (UTC+2).