UltKit

Hvad er klokken i Perth?

Perth følger Australian Western Standard Time, UTC+8, hele året, fordi Western Australia ikke har sommertid. Uret nedenfor viser den nøjagtige lokale tid, dagens solopgang og solnedgang, og hvad klokken er i de byer, Perth oftest har kontakt med.

Lokal tid i Perth
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Australia/Perth
Land:
Australia
Koordinater:
31.95° S, 115.86° E
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC+8 hele året

Hvorfor Western Australia aldrig stiller urene

Vestaustralierne har stemt om sommertid fire gange, i 1975, 1984, 1992 og 2009, og har sagt nej hver gang. Den sidste afstemning fulgte efter en treårig prøveperiode fra december 2006 til marts 2009; da den sluttede, vendte delstaten permanent tilbage til UTC+8. Varmen på lange sommeraftener, den tidlige daggry for landmændene i wheatbelt og konsekvenserne for folk, der arbejder udendørs, var de argumenter, der afgjorde folkeafstemningen.

I praksis betyder det, at Perth har samme klokkeslæt som Singapore, Kuala Lumpur, Hongkong, Manila og Beijing hele året, hvilket passer godt til de mine- og råstofvirksomheder, der sælger til Asien. Det er forskellen til østkysten, der flytter sig: Perth ligger to timer efter Sydney og Melbourne fra april til begyndelsen af oktober og tre timer efter, mens de har sommertid, fra den første søndag i oktober til den første søndag i april. Brisbane er altid præcis to timer foran hele året.

Dagslys året rundt

Perth ligger næsten 32° syd og går fra cirka 10 timers dagslys i juni til lidt over 14 timer i december. Omkring vintersolhverv står solen op omkring kl. 7:15 og går ned omkring kl. 17:20; sidst i december står den op omkring kl. 5:10 og går ned omkring kl. 19:25. Uden skift til sommertid er de lyse, tidlige morgener en markant del af sommeren i Perth, og strandene fyldes, før arbejdsdagen begynder.

Byer i nærheden og deres tid

Byer i nærhedenAfstandForskel
Melbourne Australia2.720 km+3 h
Jakarta Indonesia3.010 km−1 h
Sydney Australia3.290 km+3 h
Brisbane Australia3.610 km+2 h
Singapore Singapore3.910 kmsamme tid
Kuala Lumpur Malaysia4.180 kmsamme tid

Perth klokken 9, 12, 17 og 21 andre steder

Hver celle viser tiden i Perth på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York21.000.00+15.00+19.00+1
London16.0019.000.00+14.00+1
Paris15.0018.0023.003.00+1
Dubai13.0016.0021.001.00+1
Mumbai11.3014.3019.3023.30
Singapore9.0012.0017.0021.00
Tokyo8.0011.0016.0020.00
Sydney6.009.0014.0018.00

Samarbejde med østkysten og udlandet

Australian Securities Exchange handler fra kl. 10:00 til 16:00 sydneytid, hvilket svarer til kl. 8:00–14:00 i Perth om vinteren og kl. 7:00–13:00 om sommeren, så handlerne i Perth starter tidligt. London ligger otte timer efter i den britiske vinter og syv timer efter under British Summer Time, og New York ligger 13 timer efter i den nordlige vinter og 12 timer efter fra marts til begyndelsen af november. En eftermiddag i Perth kl. 16:00 svarer derfor til kl. 8:00 eller 9:00 i London samme dag. Hvis du vil prøve andre kombinationer, kan du bruge tidszonekonverteren eller se verdensuret.

Solopgang og solnedgang i Perth

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.32
Solnedgang
18.30
Dagslængde
12 t 58 min
Solhøjde (middag)
12.01
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.5.3218.3012 t 58 min
tirs. 20. okt.5.3118.3113 t 0 min+2′
ons. 21. okt.5.3018.3213 t 2 min+2′
tors. 22. okt.5.2918.3313 t 4 min+2′
fre. 23. okt.5.2818.3413 t 6 min+2′
lør. 24. okt.5.2718.3413 t 8 min+2′
søn. 25. okt.5.2618.3513 t 9 min+1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Hvornår du kan ringe til Perth

Timer, der ligger inden for 9:00–17:00 både i Perth og i den anden by, med dagens tidsforskel.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Perth samme tid som Singapore?
Ja. Begge bruger UTC+8, og ingen af dem har sommertid, så Perth og Singapore viser det samme klokkeslæt hver dag hele året.
Hvor mange timer er Perth bagud for Sydney lige nu?
To timer fra den første søndag i april til den første søndag i oktober og tre timer resten af året, når New South Wales har sommertid, og Western Australia ikke har.
Har Perth nogensinde prøvet sommertid?
Flere gange, senest som en prøveperiode fra december 2006 til marts 2009. En folkeafstemning i maj 2009 afviste at gøre den permanent, og det var fjerde gang, vælgerne stemte nej.
Hvilken tidszoneforkortelse bruger Perth?
AWST, Australian Western Standard Time, som er UTC+8. Du kan også se WST i ældre dokumenter; det betegner den samme tidsforskydning.
Hvornår er et godt tidspunkt at ringe til London fra Perth?
Sen eftermiddag eller tidlig aften i Perth. Kl. 17:00 AWST er klokken 9:00 i London under GMT og 10:00 under British Summer Time.