UltKit

Tid i Melbourne

Melbourne bruger australsk østlig normaltid (AEST), UTC+10, fra april til oktober og australsk østlig sommertid (AEDT), UTC+11, fra første søndag i oktober til første søndag i april.

Lokal tid i Melbourne
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
Australia/Melbourne
Land:
Australia
Koordinater:
37.81° S, 144.96° E
Tidsskift i 2026:
tilbage den 5. april 2026 · frem den 4. oktober 2026 (UTC+10 / UTC+11)

Klokken i Melbourne, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Melbourne på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York0.00+13.00+18.00+112.00+1
London19.0022.003.00+17.00+1
Paris18.0021.002.00+16.00+1
Dubai16.0019.000.00+14.00+1
Mumbai14.3017.3022.302.30+1
Singapore12.0015.0020.000.00+1
Tokyo11.0014.0019.0023.00
Sydney9.0012.0017.0021.00

Sommertid i Victoria

Victoria skifter tid på samme datoer som New South Wales, ACT og Tasmanien. Urene stilles frem klokken 2:00 den første søndag i oktober og tilbage klokken 3:00 den første søndag i april; i 2026 var det 5. april og 4. oktober. Queensland skifter ikke tid, så i halvdelen af året er Melbourne en time foran Brisbane, og South Australia ligger en halv time efter hele året.

Fordi sommer på den sydlige halvkugle er vinter på den nordlige, svinger tidsforskellen mellem Melbourne og Europa og Nordamerika med to timer henover året. Over for London er Melbourne elleve timer foran i januar, men ni i juli; over for New York er der seksten timers forskel i januar og fjorten i juli, og femten i de uger forår og efterår, hvor kun den ene side har sommertid.

Lange sommeraftener

Melbourne ligger omkring 145° øst, vest for den 150. længdegrad, som AEST bygger på, og den forskydning sammen med sommertid giver byen nogle af de seneste solnedgange i Australien. Omkring sommersolhverv i december står solen op ved 5:55 og går ned ved 20:42, næsten 14 timer og 47 minutter med lys. Ved vintersolhverv i juni skrumper dagen til omkring 9 timer og 32 minutter, fra cirka 7:35 til 17:08. Vejret, som er berømt for fire årstider på én dag, varierer mere end lyset.

Solens tider i Melbourne

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.29
Solnedgang
19.41
Dagslængde
13 t 11 min
Solhøjde (middag)
13.05
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.6.2919.4113 t 11 min
tirs. 20. okt.6.2819.4213 t 13 min+2′
ons. 21. okt.6.2719.4313 t 16 min+3′
tors. 22. okt.6.2519.4413 t 18 min+2′
fre. 23. okt.6.2419.4513 t 20 min+2′
lør. 24. okt.6.2319.4613 t 23 min+3′
søn. 25. okt.6.2219.4713 t 25 min+2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Åbningstider og opkald

Kontorer arbejder typisk fra 9:00 til 17:00. Australian Securities Exchange, som ligger i Sydney, handler fra 10:00 til 16:00 efter samme tid som Melbourne. Den første tirsdag i november er Melbourne Cup Day, en helligdag i det centrale Melbourne. Et møde klokken 9:00 i Melbourne ligger klokken 17:00, 18:00 eller 19:00 dagen før i New York, afhængigt af årstiden. Siden AEST til EST viser timerne.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår begynder sommertiden i Melbourne?
Klokken 2:00 den første søndag i oktober, når urene springer til 3:00, og Victoria skifter til AEDT, UTC+11.
Hvornår slutter sommertiden i Victoria?
Klokken 3:00 den første søndag i april, når urene går tilbage til 2:00, og Melbourne vender tilbage til AEST, UTC+10.
Har Melbourne samme tid som Sydney?
Ja. Victoria og New South Wales bruger samme normaltid og skifter tid på de samme datoer.
Hvad er klokken i Melbourne, når den er 9 i London?
20:00 fra slutningen af oktober til slutningen af marts, 18:00 fra begyndelsen af april til begyndelsen af oktober og 19:00 i de få uger, hvor kun den ene af de to byer har sommertid.