UltKit

CST til PST-tid

Pacific Time ligger to timer efter Central Time hele året: kl. 18.00 i Chicago, Houston eller Minneapolis er kl. 16.00 i Los Angeles. Omregneren bruger den korrekte forskydning for sommer- eller normaltid for den dato, du indtaster.

CST
Central Time
--:--
Nu ·
PST
Pacific Time
--:--
Nu ·
Pacific Time · UTC+0
—

Konvertér den anden vej: PST → CST

Forskel lige nu
PST 2 timer bagud for CST
Fælles kontortid
20–02 CST
Sommertid
Begge zoner skifter mellem sommer- og vintertid

CST til PST, time for time

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

  1. 0.0022.00−1
  2. 1.0023.00−1
  3. 2.000.00
  4. 3.001.00
  5. 4.002.00
  6. 5.003.00
  7. 6.004.00
  8. 7.005.00
  9. 8.006.00
  10. 9.007.00
  11. 10.008.00
  12. 11.009.00
  13. 12.0010.00
  14. 13.0011.00
  15. 14.0012.00
  16. 15.0013.00
  17. 16.0014.00
  18. 17.0015.00
  19. 18.0016.00
  20. 19.0017.00
  21. 20.0018.00
  22. 21.0019.00
  23. 22.0020.00
  24. 23.0021.00

Betjen kunder på vestkysten fra midten af landet

Mange callcentre, forsikringsselskaber og logistikvirksomheder i Central-zonen betjener kunder i hele USA. For at dække en kundes hele arbejdsdag på vestkysten skal et kontor i Central holde åbent til kl. 19.00 Central (17.00 Pacific), og hvis kundesupporten på vestkysten lukker kl. 19.00 Pacific, arbejder medarbejdere i Dallas eller Omaha til kl. 21.00. Hvis du planlægger tilbagekald til vestkysten om eftermiddagen i Central, kl. 13.00–17.00, når du folk i Californien mellem kl. 11.00 og 15.00.

Sportsfans mærker de samme to timer. Når Cubs spiller mod Dodgers kl. 19.10 i Los Angeles, er første kast kl. 21.10 i Chicago, og en sen eftermiddagsstart for Seattle Seahawks kl. 13.25 Pacific er kl. 15.25 i Texas.

Den mærkelige time natten, hvor uret stilles om

Forskellen er to timer på alle almindelige dage, men i et kort tidsrum på hver nat med tidsskifte er den ikke det. Urene stilles kl. 2.00 lokal tid, og kl. 2.00 kommer til Chicago to timer før Los Angeles. Anden søndag i marts går Chicago først over til sommertid, så i de to timer er Chicago tre timer foran Los Angeles. Første søndag i november går Chicago først tilbage til normaltid, og i to timer er forskellen kun én time.

Kun natlige systemer som batchjobs, vagtplaner og flyplaner bemærker det. Hvis du kører planlagte opgaver på tværs af zoner, bør du gemme tidspunkter i UTC. Siden UTC til CST viser, hvordan Central Time svarer til UTC.

Tidsskift i år

  • 8. mar. 2026CST: uret stilles frem, UTC−6 → UTC−5
  • 1. nov. 2026CST: uret stilles tilbage, UTC−5 → UTC−6
  • 8. mar. 2026PST: uret stilles frem, UTC−8 → UTC−7
  • 1. nov. 2026PST: uret stilles tilbage, UTC−7 → UTC−8

Byer i disse zoner

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er klokken på vestkysten, når den er 18 Central Time?
Klokken er 16.00 Pacific. Træk to timer fra Central-tiden.
Ændrer tidsforskellen mellem Chicago og Los Angeles sig nogensinde?
Kun i et par timer midt på natten, når urene stilles, som forklaret ovenfor. På alle almindelige dage er den to timer.
Bruger Oklahoma Central Time?
Ja. Oklahoma bruger Central Time, bortset fra det lille samfund Kenton i Panhandle, som uofficielt følger Mountain Time.
Hvor sent kan et kontor på Central Time ringe til kunder i Californien?
Opkald kl. 19.00 Central når frem til Californien kl. 17.00. De fleste regler for telefonsalg begrænser opkald til før kl. 21.00 i modtagerens tidszone, hvilket svarer til kl. 23.00 Central.
Har Minneapolis samme tid som Houston?
Ja. Minnesota og Texas bruger begge Central Time, så begge ligger to timer foran Los Angeles.