CST til PST-tid
Pacific Time ligger to timer efter Central Time hele året: kl. 18.00 i Chicago, Houston eller Minneapolis er kl. 16.00 i Los Angeles. Omregneren bruger den korrekte forskydning for sommer- eller normaltid for den dato, du indtaster.
Konvertér den anden vej: PST → CST
- Forskel lige nu
- PST 2 timer bagud for CST
- Fælles kontortid
- 20–02 CST
- Sommertid
- Begge zoner skifter mellem sommer- og vintertid
CST til PST, time for time
Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).
- 0.0022.00−1
- 1.0023.00−1
- 2.000.00
- 3.001.00
- 4.002.00
- 5.003.00
- 6.004.00
- 7.005.00
- 8.006.00
- 9.007.00
- 10.008.00
- 11.009.00
- 12.0010.00
- 13.0011.00
- 14.0012.00
- 15.0013.00
- 16.0014.00
- 17.0015.00
- 18.0016.00
- 19.0017.00
- 20.0018.00
- 21.0019.00
- 22.0020.00
- 23.0021.00
Betjen kunder på vestkysten fra midten af landet
Mange callcentre, forsikringsselskaber og logistikvirksomheder i Central-zonen betjener kunder i hele USA. For at dække en kundes hele arbejdsdag på vestkysten skal et kontor i Central holde åbent til kl. 19.00 Central (17.00 Pacific), og hvis kundesupporten på vestkysten lukker kl. 19.00 Pacific, arbejder medarbejdere i Dallas eller Omaha til kl. 21.00. Hvis du planlægger tilbagekald til vestkysten om eftermiddagen i Central, kl. 13.00–17.00, når du folk i Californien mellem kl. 11.00 og 15.00.
Sportsfans mærker de samme to timer. Når Cubs spiller mod Dodgers kl. 19.10 i Los Angeles, er første kast kl. 21.10 i Chicago, og en sen eftermiddagsstart for Seattle Seahawks kl. 13.25 Pacific er kl. 15.25 i Texas.
Den mærkelige time natten, hvor uret stilles om
Forskellen er to timer på alle almindelige dage, men i et kort tidsrum på hver nat med tidsskifte er den ikke det. Urene stilles kl. 2.00 lokal tid, og kl. 2.00 kommer til Chicago to timer før Los Angeles. Anden søndag i marts går Chicago først over til sommertid, så i de to timer er Chicago tre timer foran Los Angeles. Første søndag i november går Chicago først tilbage til normaltid, og i to timer er forskellen kun én time.
Kun natlige systemer som batchjobs, vagtplaner og flyplaner bemærker det. Hvis du kører planlagte opgaver på tværs af zoner, bør du gemme tidspunkter i UTC. Siden UTC til CST viser, hvordan Central Time svarer til UTC.
Tidsskift i år
- 8. mar. 2026CST: uret stilles frem, UTC−6 → UTC−5
- 1. nov. 2026CST: uret stilles tilbage, UTC−5 → UTC−6
- 8. mar. 2026PST: uret stilles frem, UTC−8 → UTC−7
- 1. nov. 2026PST: uret stilles tilbage, UTC−7 → UTC−8
Byer i disse zoner
Pacific Time PST
Andre konverteringer med disse zoner
Ofte stillede spørgsmål
- Hvad er klokken på vestkysten, når den er 18 Central Time?
- Klokken er 16.00 Pacific. Træk to timer fra Central-tiden.
- Ændrer tidsforskellen mellem Chicago og Los Angeles sig nogensinde?
- Kun i et par timer midt på natten, når urene stilles, som forklaret ovenfor. På alle almindelige dage er den to timer.
- Bruger Oklahoma Central Time?
- Ja. Oklahoma bruger Central Time, bortset fra det lille samfund Kenton i Panhandle, som uofficielt følger Mountain Time.
- Hvor sent kan et kontor på Central Time ringe til kunder i Californien?
- Opkald kl. 19.00 Central når frem til Californien kl. 17.00. De fleste regler for telefonsalg begrænser opkald til før kl. 21.00 i modtagerens tidszone, hvilket svarer til kl. 23.00 Central.
- Har Minneapolis samme tid som Houston?
- Ja. Minnesota og Texas bruger begge Central Time, så begge ligger to timer foran Los Angeles.