UltKit

EST til PST

Los Angeles ligger tre timer efter New York både om vinteren og om sommeren, så De skal blot trække tre timer fra østkysttiden: kl. 18:00 (6:00 PM) på Manhattan er kl. 15:00 (3:00 PM) i Los Angeles. Omregneren nedenfor regner det ud for enhver dato og markerer, når resultatet falder på dagen før.

EST
Eastern Time
--:--
Nu ·
PST
Pacific Time
--:--
Nu ·
Pacific Time · UTC+0
—

Konvertér den anden vej: PST → EST

Planlægning fra østkysten

Når arrangøren sidder i New York, Boston eller Atlanta, er det vestkysten, der betaler prisen for et tidligt møde. Et møde kl. 10.00 østkysttid er kl. 7.00 i San Francisco, før de fleste sidder ved skrivebordet, så den praktiske nedre grænse for et møde på tværs af USA er kl. 12.00 østkysttid (kl. 9.00 Pacific). Den øvre grænse går den anden vej: kl. 17.00 østkysttid er kun kl. 14.00 Pacific, og derfor svarer kolleger på vestkysten stadig på mails, længe efter at New York har holdt fyraften.

"End of day" er det udtryk, der skaber flest problemer. En leder på østkysten, der beder om noget "by EOD", mener som regel omkring kl. 18.00 i New York, hvilket er kl. 15.00 i Californien. Skriv tidszonen ud ("by 6 PM ET"), så teamet på vestkysten ved, at det har en eftermiddag, ikke en aften, til at levere.

Sene kampe, valgnætter og natfly

Forskellen på tre timer afgør, hvad publikum på østkysten bliver oppe til. En hjemmekamp for Lakers eller Warriors, der starter kl. 19.30 Pacific, begynder kl. 22.30 i New York, og en aftenkamp med Dodgers slutter ofte efter kl. 1.00 østkysttid. På valgnatten lukker stemmestederne i Californien kl. 20.00 Pacific, hvilket er kl. 23.00 østkysttid, så resultaterne fra vestkysten kommer, når store dele af østkysten allerede sover.

Flyvninger mod vest vinder de tre timer tilbage. En afgang fra JFK kl. 7.00 varer cirka seks timer i luften og lander i LAX omkring kl. 10.00 lokal tid, tidligt nok til et frokostmøde. Hjemturen er natflyvningen: afgang fra Los Angeles kl. 22.00, ankomst til New York lidt efter kl. 6.00. For den modsatte retning med egne eksempler, se PST til EST; for andre byer dækker tidszonekonverteren 30 zoner.

EST → PST hurtig oversigt

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

ESTPST
0.0021.00−1
1.0022.00−1
2.0023.00−1
3.000.00
4.001.00
5.002.00
6.003.00
7.004.00
8.005.00
9.006.00
10.007.00
11.008.00
ESTPST
12.009.00
13.0010.00
14.0011.00
15.0012.00
16.0013.00
17.0014.00
18.0015.00
19.0016.00
20.0017.00
21.0018.00
22.0019.00
23.0020.00
Forskel lige nu
PST 3 timer bagud for EST
Fælles kontortid
21–02 EST
Sommertid
Begge zoner skifter mellem sommer- og vintertid

Tidsskift i år

  • 8. mar. 2026EST: uret stilles frem, UTC−5 → UTC−4
  • 1. nov. 2026EST: uret stilles tilbage, UTC−4 → UTC−5
  • 8. mar. 2026PST: uret stilles frem, UTC−8 → UTC−7
  • 1. nov. 2026PST: uret stilles tilbage, UTC−7 → UTC−8

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er klokken i Californien, når den er 12 i New York?
Det er kl. 9.00 i Californien. Forskellen på tre timer gælder alle måneder, fordi New York og Los Angeles stiller urene på de samme nætter.
Hvis en direkte begivenhed starter kl. 20 østkysttid, hvornår starter den så på vestkysten?
En ægte liveudsendelse starter kl. 17.00 Pacific. Mange tv-kanalers primetime-programmer sendes i stedet igen på en forskudt Pacific-feed kl. 20.00 lokal tid, så tjek, om der står "live coast to coast" i programoversigten.
Hvornår lukker New York-børsen i stillehavstid?
Lukkeklokken ringer kl. 16.00 østkysttid, hvilket er kl. 13.00 Pacific. Førhandel, der starter kl. 4.00 østkysttid, begynder kl. 1.00 på vestkysten.
Bruger Las Vegas stillehavstid?
Ja. Nevada bruger Pacific Time, bortset fra West Wendover ved grænsen til Utah, som følger Mountain Time. Las Vegas ligger tre timer efter New York hele året.
Hvordan skriver jeg et mødetidspunkt til folk på begge kyster?
Skriv begge zoner, for eksempel "1 PM ET / 10 AM PT". Hvis du bruger ET og PT i stedet for EST og PST, undgår du at antyde standardtid i sommermånederne.