UltKit

Hvad er klokken i São Paulo?

São Paulo følger Brasília-tid, UTC−3, hele året. Brasilien afskaffede sommertid i 2019, så byens ur stilles aldrig om. Uret nedenfor viser det præcise klokkeslæt sammen med dagens solopgang og solnedgang og en tabel til opkald med andre byer.

Lokal tid i São Paulo
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
America/Sao_Paulo
Land:
Brazil
Koordinater:
23.55° S, 46.63° W
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC−3 hele året

Klokken i São Paulo, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i São Paulo på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York10.0013.0018.0022.00
London5.008.0013.0017.00
Paris4.007.0012.0016.00
Dubai2.005.0010.0014.00
Mumbai0.303.308.3012.30
Singapore22.00−11.006.0010.00
Tokyo21.00−10.005.009.00
Sydney19.00−122.00−13.007.00

Brasília-tid og afskaffelsen af sommertid

I årtier stillede det sydøstlige Brasilien urene frem hver oktober eller november i forbindelse med den sydlige halvkugles sommer. Regeringen afskaffede ordningen ved dekret i april 2019 med henvisning til undersøgelser, der viste en ringe energibesparelse, fordi aircondition flyttede spidsbelastningen til eftermiddagen. Den sidste sommertidsperiode sluttede i februar 2019.

Brasilien har fire tidszoner. Fernando de Noronha og andre øer i Atlanterhavet bruger UTC−2, det meste af den befolkede syd- og østkyst, herunder São Paulo, Rio de Janeiro og Brasília, bruger UTC−3, Manaus og store dele af Amazonas bruger UTC−4, og Acre i det yderste vest bruger UTC−5.

Børsen og tidsforskellen til New York og London

B3, børsen i São Paulo, har sin almindelige aktiehandel fra omkring kl. 10.00 til 17.00 BRT, og den flytter sine åbningstider, når urene ændres i USA, så der hele tiden er en stabil overlapning med New York. Da São Paulo aldrig ændrer urene, er forskellen til New York to timer i den nordlige vinter og én time fra marts til begyndelsen af november. London er tre timer foran under GMT og fire timer foran under britisk sommertid. Et møde kl. 10.00 i São Paulo er kl. 14.00 eller 13.00 i London. Siden BRT til EST viser hver time, og verdensuret sammenligner São Paulo med 68 andre byer.

Solens tider i São Paulo

mandag den 19. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
5.30
Solnedgang
18.13
Dagslængde
12 t 43 min
Solhøjde (middag)
11.51
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
man. 19. okt.5.3018.1312 t 43 min
tirs. 20. okt.5.2918.1312 t 44 min+1′
ons. 21. okt.5.2818.1412 t 46 min+2′
tors. 22. okt.5.2718.1412 t 47 min+1′
fre. 23. okt.5.2618.1512 t 48 min+1′
lør. 24. okt.5.2618.1512 t 50 min+2′
søn. 25. okt.5.2518.1612 t 51 min+1′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Solopgang ved Stenbukkens vendekreds

São Paulo ligger næsten præcis på Stenbukkens Vendekreds, 23,5° syd. I december står solen op omkring kl. 5.15 og går ned omkring kl. 18.50, cirka 13 timer og 35 minutters dagslys. Omkring juni-solhverv står den op ved kl. 6.50 og går ned omkring kl. 17.28, cirka 10 timer og 35 minutters dagslys. Uden sommertid bliver decembermorgenerne meget tidlige, hvilket var et af argumenterne både for og imod at beholde den.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Stiller São Paulo urene om?
Nej. Brasilien afskaffede sommertid i 2019, så São Paulo bruger UTC−3 hele året.
Har Rio de Janeiro samme tid som São Paulo?
Ja. Rio, São Paulo og Brasília bruger alle Brasília-tid, UTC−3.
Hvor mange timer er São Paulo foran New York?
To timer fra november til midten af marts og én time, mens New York har sommertid.
Hvornår åbner B3 i New York-tid?
B3's almindelige handel starter kl. 10.00 i São Paulo, hvilket er kl. 8.00 i New York om vinteren og kl. 9.00 om sommeren. Tjek B3's egen kalender i ugerne omkring tidsskift.
Ligger Manaus i en anden tidszone end São Paulo?
Ja. Manaus og det meste af delstaten Amazonas bruger UTC−4, én time efter São Paulo hele året.