UltKit

Hvad er klokken i Buenos Aires nu?

Buenos Aires bruger argentinsk tid, UTC−3, hele året. Landet har ikke haft sommertid siden 2009. Uret nedenfor viser den præcise lokale tid. Derefter følger dagens solopgang og solnedgang og omregninger til andre byer.

Lokal tid i Buenos Aires
--:--:--
 
Tidszone
—
Forkortelse
—
UTC-forskel
—
Sommertid
—
Sammenlignet med dit ur
—
IANA-tidszone:
America/Argentina/Buenos_Aires
Land:
Argentina
Koordinater:
34.60° S, 58.38° W
Tidsskift i 2026:
ingen, UTC−3 hele året

Solopgang og solnedgang i Buenos Aires

søndag den 18. oktober 2026, lokal tid

Solopgang
6.07
Solnedgang
19.10
Dagslængde
13 t 3 min
Solhøjde (middag)
12.38
DatoSolopgangSolnedgangDagslængde
søn. 18. okt.6.0719.1013 t 3 min
man. 19. okt.6.0619.1113 t 5 min+2′
tirs. 20. okt.6.0519.1213 t 7 min+2′
ons. 21. okt.6.0319.1213 t 9 min+2′
tors. 22. okt.6.0219.1313 t 11 min+2′
fre. 23. okt.6.0119.1413 t 13 min+2′
lør. 24. okt.6.0019.1513 t 15 min+2′

Omtrentlige tider (normalt inden for to minutter), beregnet ud fra byens koordinater med NOAA's solligninger. Bakker, høje bygninger og usædvanlig lysbrydning kan påvirke det, du ser.

Klokken i Buenos Aires, når den er 9:00, 12:00, 17:00 eller 21:00 andre steder

Hver celle viser tiden i Buenos Aires på det tidspunkt i byen til venstre med dagens tidsforskel.

Når klokken er … i9.0012.0017.0021.00
New York10.0013.0018.0022.00
London5.008.0013.0017.00
Paris4.007.0012.0016.00
Dubai2.005.0010.0014.00
Mumbai0.303.308.3012.30
Singapore22.00−11.006.0010.00
Tokyo21.00−10.005.009.00
Sydney19.00−122.00−13.007.00

Et ur, der går foran solen

Buenos Aires ligger på 58,4° vest, hvilket geografisk hører til UTC−4. Argentina har siden slutningen af 1960'erne brugt UTC−3, bortset fra korte perioder, så solen står højest omkring kl. 13.00 i stedet for ved middagstid. Denne forskydning, i praksis permanent sommertid, er en af grundene til, at aftenerne føles lange, og til at middag kl. 21.00 eller 22.00 er helt normalt i byen.

Argentina stillede senest urene om til sommertid i sæsonen 2008–2009, og kun nogle provinser deltog. Siden da har hele landet holdt sig til UTC−3. Buenos Aires har derfor altid samme tid som São Paulo og Montevideo.

Dagslys gennem årstiderne

Ved 34,6° syd får Buenos Aires omkring 14 timer og 25 minutters dagslys i slutningen af december, med solopgang omkring kl. 5.40 og solnedgang efter kl. 20.05. I juni står solen først op omkring kl. 8.00 og går ned omkring kl. 17.50, en dag på cirka 9 timer og 50 minutter. Den sene solopgang om vinteren skyldes direkte, at uret går foran solen.

Opkald til New York, Europa og Asien

Buenos Aires er to timer foran New York om vinteren på den nordlige halvkugle og én time foran fra marts til november. Madrid er fire timer foran i europæisk vintertid og fem i europæisk sommertid, hvilket gør morgenen i Buenos Aires til det fælles tidsrum for spansktalende teams. Tokyo er 12 timer foran hele året, så Buenos Aires og Tokyo ligger på hver sin side af urskiven. Siden ART til EST viser hver time i forhold til New York, og verdensuret viser Buenos Aires ved siden af andre byer.

Aktuel tid i alle byer

Ofte stillede spørgsmål

Har Buenos Aires sommertid?
Nej. Argentina har ikke ændret urene siden sommeren 2008–2009, så Buenos Aires holder sig til UTC−3 hele året.
Hvorfor er solmiddag i Buenos Aires omkring kl. 13?
Byens længdegrad svarer til UTC−4, men Argentina bruger UTC−3. Solen står derfor højest næsten en time senere, end uret antyder.
Har Buenos Aires samme tid som Montevideo?
Ja. Uruguay bruger også UTC−3 uden sommertid, så de to byer på hver side af Río de la Plata har altid samme tid.
Hvor mange timer er Buenos Aires bagud i forhold til Madrid?
Fire timer i europæisk vintertid og fem timer fra sidste søndag i marts til sidste søndag i oktober.
Hvad er klokken i Buenos Aires, når den er 9 i Los Angeles?
Kl. 14.00 i amerikansk standardtid og kl. 13.00, mens Californien har sommertid.