UltKit

EST til CST – tidsforskel

Central Time ligger én time efter Eastern Time både vinter og sommer: kl. 9.00 i Atlanta er kl. 8.00 i Dallas. Indtast et tidspunkt i Eastern Time nedenfor, så viser omregneren Central Time for den pågældende dato.

EST
Eastern Time
--:--
Nu ·
CST
Central Time
--:--
Nu ·
Central Time · UTC+0
—

Konvertér den anden vej: CST → EST

Reglen „8/7c“ og sendetider i Central Time

Amerikansk tv planlægges efter Eastern-uret. En programoversigt med "8/7c" betyder, at programmet sendes kl. 20.00 Eastern og kl. 19.00 Central på samme tidspunkt, fordi seerne i Central-zonen som regel får Eastern-signalet live. Derfor kører primetime i Chicago, Dallas og Kansas City fra 19.00 til 22.00, og de lokale aftennyheder sendes kl. 22.00 Central i stedet for kl. 23.00.

Sport følger det samme signal. Det tidlige NFL-tidsvindue om søndagen starter kl. 13.00 Eastern, hvilket er kl. 12.00 Central, og Sunday Night Football kl. 20.20 Eastern begynder kl. 19.20 i Texas. Fans i Central-zonen får de mest behagelige kampstartstider i landet.

Texas, Saskatchewan og Mellemamerika

Det meste af Texas ligger i Central-zonen, herunder Houston, Dallas, Austin og San Antonio. El Paso og Hudspeth County i det yderste vest bruger Mountain Time. En frist kl. 17.00 Eastern, der er sat fra Atlanta eller Charlotte, er derfor kl. 16.00 i Houston, og et kontor på østkysten, der lukker kl. 18.00, giver kolleger i Dallas en time mere af arbejdsdagen.

Ikke alle UTC−6-områder stiller uret. Saskatchewan bruger Central Standard Time hele året, og det samme gør Guatemala, Costa Rica, Honduras, El Salvador og Nicaragua. Om sommeren ligger disse steder to timer efter New York i stedet for én. Hvis du regner den anden vej, fra Central til Eastern, dækker siden CST til EST de delte stater langs grænsen.

Byer i disse zoner

EST → CST hurtig oversigt

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

ESTCST
0.0023.00−1
1.000.00
2.001.00
3.002.00
4.003.00
5.004.00
6.005.00
7.006.00
8.007.00
9.008.00
10.009.00
11.0010.00
ESTCST
12.0011.00
13.0012.00
14.0013.00
15.0014.00
16.0015.00
17.0016.00
18.0017.00
19.0018.00
20.0019.00
21.0020.00
22.0021.00
23.0022.00
Forskel lige nu
CST 1 timer bagud for EST
Fælles kontortid
19–02 EST
Sommertid
Begge zoner skifter mellem sommer- og vintertid

Tidsskift i år

  • 8. mar. 2026EST: uret stilles frem, UTC−5 → UTC−4
  • 1. nov. 2026EST: uret stilles tilbage, UTC−4 → UTC−5
  • 8. mar. 2026CST: uret stilles frem, UTC−6 → UTC−5
  • 1. nov. 2026CST: uret stilles tilbage, UTC−5 → UTC−6

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Hvad betyder 8/7c i en tv-oversigt?
Det betyder kl. 20.00 Eastern og kl. 19.00 Central, altså samme udsendelse på samme tidspunkt. Mountain- og Pacific-tid angives normalt separat, fordi de områder ofte får en forsinket udsendelse.
Bruger Texas Central Time eller Eastern Time?
Texas bruger Central Time bortset fra El Paso og Hudspeth County, som bruger Mountain Time. Ingen del af Texas bruger Eastern Time.
Hvad er kl. 9 Eastern Time i Central Time?
Kl. 9.00 Eastern er kl. 8.00 Central. Træk én time fra uanset tidspunkt på dagen.
Har Guatemala og Costa Rica samme tid som Chicago?
Om vinteren ja: begge er UTC−6. De bruger ikke sommertid, så fra marts til november ligger de én time efter Chicago.
Hvornår er en deadline kl. 17 Eastern Time i Dallas?
Det er kl. 16.00 i Dallas. Skriv "5 PM ET" i forespørgslen, så ingen tror, at fristen gælder i deres egen zone.