UltKit

KST til EST

Seoul er 14 timer foran New York fra november til marts og 13 timer foran, mens USA har sommertid. Tirsdag kl. 9.00 i Seoul er mandag kl. 19.00 i New York om vinteren og mandag kl. 20.00 om sommeren.

KST
Korea Standard Time
--:--
Nu ·
EST
Eastern Time
--:--
Nu ·
Eastern Time · UTC+0
—

Konvertér den anden vej: EST → KST

Hvorfor Koreas forspring ændrer sig, selvom Korea aldrig stiller uret

Korea Standard Time er UTC+9 hele året. Sydkorea brugte sidst sommertid i 1987 og 1988 i forbindelse med OL i Seoul og har ikke ændret urene siden. New York skifter fra EST (UTC−5) til EDT (UTC−4) den anden søndag i marts og tilbage den første søndag i november, så forskellen er 14 timer i de kolde måneder og 13 timer i de varme.

Det skift overrasker K-pop-fans hvert forår. Agenturerne udgiver som regel nye sange kl. 18.00 KST, hvilket er kl. 4.00 i New York om vinteren og kl. 5.00 om sommeren, samme kalenderdag. En fan, der stillede alarmen til kl. 4.00 i februar, skal flytte den til kl. 5.00, når USA har skiftet tid.

Koreanske fabrikker på amerikansk østkysttid

Meget af Koreas nyere investering i USA ligger i den østlige tidszone: Hyundais Metaplant og SK On's batterifabrik i Georgia, LG Energy Solutions batterifabrik i Holland, Michigan, og koreanske leverandører i hele Sydøststaterne. Ingeniørerne dér refererer til hovedkontoret i Seoul, hvor den næste dag allerede er i gang, når det amerikanske skift slutter.

Den nemmeste overlevering er sen eftermiddag i USA. Kl. 17.00 i Georgia er kl. 7.00 næste dag i Seoul om vinteren og kl. 6.00 om sommeren, så mange teams mødes kl. 18.00 eller 19.00 østlig tid, hvilket er kl. 8.00 eller 9.00 i Seoul afhængigt af sæsonen. Siden om New York til Seoul dækker de opkald, der starter fra amerikansk side.

Byer i disse zoner

KST → EST hurtig oversigt

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

KSTEST
0.0011.00−1
1.0012.00−1
2.0013.00−1
3.0014.00−1
4.0015.00−1
5.0016.00−1
6.0017.00−1
7.0018.00−1
8.0019.00−1
9.0020.00−1
10.0021.00−1
11.0022.00−1
KSTEST
12.0023.00−1
13.000.00
14.001.00
15.002.00
16.003.00
17.004.00
18.005.00
19.006.00
20.007.00
21.008.00
22.009.00
23.0010.00
Forskel lige nu
EST 13 timer bagud for KST
Fælles kontortid
Ingen arbejdstider på hverdage overlapper; den ene side må arbejde før 9:00 eller efter 17:00.
Sommertid
Kun EST skifter mellem sommer- og vintertid

Baseball i Seoul, morgenmad i New York

Da MLB åbnede sæsonen 2024 i Seoul med Dodgers og Padres på Gocheok Sky Dome, var første kast kl. 19.05 den 20. marts kl. 6.05 om morgenen i New York, fordi USA var skiftet til sommertid ti dage forinden. Koreanske aftenarrangementer havner generelt tidligt om morgenen på østkysten.

Tidsskift i år

  • —KST: ingen tidsskift i år
  • 8. mar. 2026EST: uret stilles frem, UTC−5 → UTC−4
  • 1. nov. 2026EST: uret stilles tilbage, UTC−4 → UTC−5

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er klokken i New York, når en K-pop-udgivelse kommer kl. 18 KST?
Kl. 4.00 østlig tid om vinteren og kl. 5.00 østlig tid om sommeren, på samme dato som i Korea.
Har Sydkorea nogensinde haft sommertid?
Ja, flere gange, senest i 1987 og 1988 i forbindelse med OL i Seoul. Siden har landet holdt sig til UTC+9 hele året.
Hvor mange timer er Seoul foran Atlanta?
Atlanta ligger i den østlige tidszone, så Seoul er 14 timer foran om vinteren og 13 timer foran fra midten af marts til begyndelsen af november.
Hvad er klokken på den amerikanske østkyst, når arbejdsdagen starter i Seoul?
Kl. 9.00 i Seoul er kl. 19.00 aftenen før i New York eller Atlanta om vinteren og kl. 20.00 om sommeren.