UltKit

GST til IST

Indien er 1 time og 30 minutter foran Dubai hele året. Kl. 9.00 i Dubai er kl. 10.30 i Mumbai, Delhi og Kochi, og ingen af landene stiller urene om, så forskellen ændrer sig aldrig.

GST
Gulf Standard Time
--:--
Nu ·
IST
India Standard Time
--:--
Nu ·
India Standard Time · UTC+0
—

Indiens største samfund i udlandet

Indere udgør den største andel af befolkningen i UAE, omkring tre en halv million, mange fra Kerala, Tamil Nadu og de andre sydlige delstater. Pengeoverførsler fra Golfen udgør en stor del af husholdningernes indkomst i Kerala. Det daglige rytme er enkelt: Et opkald efter arbejde kl. 19.00 i Dubai når frem kl. 20.30 i Indien, og et opkald fredag aften i Dubai rammer, når familier i Indien sætter sig til middagsbordet.

Flyafgangene er korte og hyppige. Dubai–Mumbai tager cirka tre timer, og på grund af tidsforskellen lander en afgang kl. 10.00 omkring kl. 14.30 indisk tid. På hjemvejen vinder du halvanden time.

Konverteringstabel fra GST til IST

Alle timer i døgnet med dagens tidsforskel (sommertid indregnes automatisk).

GSTIST
0.001.30
1.002.30
2.003.30
3.004.30
4.005.30
5.006.30
6.007.30
7.008.30
8.009.30
9.0010.30
10.0011.30
11.0012.30
GSTIST
12.0013.30
13.0014.30
14.0015.30
15.0016.30
16.0017.30
17.0018.30
18.0019.30
19.0020.30
20.0021.30
21.0022.30
22.0023.30
23.000.30+1

Arbejdstider, der overlapper (9:00–17:00 begge steder)

GST 18–01

Sommertid

  • Gulf Standard TimeGST

    Ingen sommertid; hele året UTC+4

    UAE, Oman

  • India Standard TimeIST

    Ingen sommertid; hele året UTC+5:30

    India

Handel og cricket på tværs af Det Arabiske Hav

Den indisk-emiratiske omfattende økonomiske partnerskabsaftale (CEPA), som har været i kraft siden maj 2022, sænkede toldsatserne på de fleste varer, der handles mellem de to lande, og Dubai er et knudepunkt for indiske virksomheder, der gør forretning i Mellemøsten og Afrika. Nu hvor UAE har mandag-til-fredag-uge, deler indiske og emiratiske kontorer næsten hele arbejdsdagen: kl. 9.30 til 18.30 i Indien er kl. 8.00 til 17.00 i Dubai.

Cricket fulgte samme vej. Hele IPL-sæsonen 2020 og anden halvdel af sæsonen 2021 blev spillet i UAE; en aftenkamp kl. 19.30 indisk tid startede kl. 18.00 i Dubai. Se forskellen mellem Indien og andre byer under Indien til østlig tid.

Andre konverteringer med disse zoner

Ofte stillede spørgsmål

Er Dubai 1,5 time efter Indien hele året?
Ja. UAE bruger fortsat UTC+4 og Indien UTC+5:30, og ingen af dem anvender sommertid.
Hvad er kl. 18 i Dubai i indisk tid?
Kl. 19.30 indisk normaltid.
Hvornår blev IPL-kampe spillet i UAE?
Hele sæsonen 2020, anden halvdel af sæsonen 2021 og den indledende del af sæsonen 2014 blev afviklet i UAE.
Hvornår er det bedst at ringe til Indien fra Dubai efter arbejde?
Omkring kl. 19.00 til 20.00 i Dubai, hvilket er kl. 20.30 til 21.30 i Indien, efter madlavningen men før sengetid.